СДВР с извънреден брифинг дали ще бъдат допуснати фенове на Левски за дербито с ЦСКА-София

Извънземен Казийски с 21 точки (2 аса, 4 блока) и MVP! БГ Тренто с велик обрат до 3:2 срещу Модена във финал №1 (ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енeрджи Ти Ай Диатек (Тренто) поведоха във финалния плейоф на италианската Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев направиха невероятно драматичен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (23:25, 17:25, 29:27, 28:26, 15:12) у дома срещу Пармареджо (Модена) в мач №1 от финала, игран тази вечер пред над 3500 зрители в зала "Пала Тренто".
Финал №1 в Италия: Тренто - Модена
Така трентинци поведоха с 1-0 победи във финалната плейофна серия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Втората среща между двата тима е в сряда (6 май) от 21,30 часа българско време в Модена.
Първият гейм на срещата започна по-добре за гостите от Модена, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на белгиеца Пиетер Верхеес и бъркана топка на полския разпределител на трентинци Лукаш Жигадло. Домакините успяха да изравнят и дори да дръпнат с 4:3 след блокада на Емануеле Бирарели и контра блок-аут на гръцкия диагонал Митар Джурич. Момчетата на треньора Анджело Лоренцети направи нов обрат при 6:5 след успешна атака на сръбския посрещач и национал Неманя Петрич. Играта продължи точка за точка до 9:8, след което последваха силна контра на френската звезда Ървин Нгапет и ас на бразилския плеймейкър Бруно Резенде и 11:8 за Модена. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев последва блокада на Нгапет и 12:8. Двата тима продължиха равностойно до 15:11, след което Тренто намали до 15:13 след отлична единична блокада на Матей Казийски и атака в аут на Лука Ветори от гостите. Постепенно Тренто успя даже и да изравни при 16:16 след силна контра на Казийски. Модена моментално си върнаха преднината при 18:16 след нови две технични атаки на Петрич. Воденият от Радо Стойчев тим стигна до ново равенство при 20:20 след грешка от сервис на Модена и контра блок-аут на Джурич. Прекъсването, което взе Анджело Лоренцети, даде ефект и Модена за пореден път поведе с 22:20 след атака от втора линия на Лука Ветори и контра на Нгапет. В крайна сметка волейболистите на Модена запазиха предимството си и взеха гейма с 25:23 след грешка от сервис на Джурич.
Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Тренто дръпна с 5:3 след грешка в атака на Ървин Нгапет и контра блок-аут ма Матей Казийски. Модена успя да изравни при 6:6 след успешни атаки на Нгапет и Неманя Петрич и дори поведе със 7:6 след ас на френската звезда. За пореден път играта продължи точка за точка до 12:11, след което последваха два аса на Бруно Резенде - 14:11 и тайм-аут за Радо Стойчев. Въпреки това, преднината на Модена нарасна до 17:13 и 19:14 след две технични пускания на Петрич. Независимо от второто прекъсване за Радо Стойчев, разликата нарасна до 23:15 след два аса на Петрич и контра на Нгапет. В крайна сметка Модена спокойно затвори гейма при 25:17 след атака-пайп на Петрич в своя полза и поведе с 2:0.
В началото на третия гейм Тренто успя да поведе с 4:2 след технично пускане на Матей Казийски и бъркана топка на Бруно Резенде от Модена. Двата тима продължиха точка за точка до 9:7, след което последва атака в аут на Ървин Нгапет и 10:7. Въпреки тайм-аута за Анджело Лоренцети, последва аут на Лука Ветори и 11:7. Последваха грешка от сервис на Себастиан Соле, блокада на Неманя Петрич и контра на Нгапет - 11:10 и прекъсване за Радо Стойчев. Все пак техническата пауза дойде при 12:10 за трентинци след атака през центъра на Емануеле Бирарели. Резултатът стана 14:11 след отлична атака на Филипо Ланца. Последваха два аса на Ветори и ново две отлични изяви на Петрич и 15:14 за Модена. Двата тима отново продължиха равностойно до 20:20, след което Тренто излезе напред в резултата при 22:20 след грешка от сервис на гостите и контра блок-аут на Митар Джурич. Модена успяха да спасят два геймбола и да изравнят при 24:24 след поредна атака на Нгапет и контра от втора линия на Ветори. Модена и Тренто се "запазаха" в резултата до 27:27, но в крайна сметка трентинци измъкнаха гейма с 29:27 след грешка от сервис на Пиетер Верхеес от гостите и силен ас на Казийски.
Четвъртата част стартира напълно равностойно до 5:5, след което Модена поведе със 7:5 след атака-пайп на Ървин Нгапет и мощна контра блок-аут на Неманя Петрич. Постепенно Тренто изравни при 10:10 след блок-аут на Митар Джурич и отлична блокада на Емануеле Бирарели. Техническата почивка пък дойде при минимална преднина за трентинци - 12:11 след ас на Бирарели. Последва страхотен блок на Себастиан Соле - 13:11 и тайм-аут за Анджело Лоренцети. Въпреки това, разликата стана 14:11 след отлична изява при мрежата на младия разпределител Симоне Джианели. Волейболистите на Модена стигнаха до равенство при 15:15 след мощна атака-пайп на Нгапет и силен ас на Лука Ветори и дори дръпнаха с 16:15 след технично пускане на френската звезда. Равностойната игра продължи до 19:19, след което трентинци поведоха с 21:19 след атака в аут на Нгапет и силен ас на Матей Казийски. Последва грешка на Филипо Ланца, след което първия съдия показа червен картон на Радо Стойчев и резултатът бе изравнен - 21:21. Равенството се запази до 24:24, а при този резултат главният съдия дисквалифиция и изгони човек от щаба на Модена. Двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 26:26, след което Тренто спечели гейма с 28:26 след пусната топка и блокада на Емануеле Бирарели, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм започна отлично за Тренто, които поведоха с 3:1 след атака и мощна контра на Матей Казийски. Последваха атака на Неманя Петрич и аут на Казийски и 3:3. Трентинци моментално си върнаха преднината при 5:3 след силна атака-пайп на Филипо Ланца и контра на разпределителя Симоне Джианели. Последва ново равенство при 5:5 след грешка от сервис на Казийски и контра на Петрич. Момчетата на Радо Стойчев отново излязоха напред в резултата при 8:6 след мощна атака на Ланца и силен ас на Джианели. Разликата стана 10:7 след грешка в атака на Ървин Нгапет. Модена съумя да изравни отново при 10:10 след две грешки на домакините и контра блок-аут на Нгапет. Тренто си върна моментално предимството при 12:10 след грешка от сервис на Бруно Резенде и ас на Себастиан Соле. В крайна сметка Тренто спечели тайбрекаа с 15:12 след страхотен блок-аут на Матей Казийски, а с това и мача с 3:2 гейма.
Матей Казийски изигра поредния си много силен мач за Тренто, стана най-резултатен с 21 точки (4 блока, 2 аса, 54% ефективност в атака, 57% позитивно и 37% перфектно посрещане) и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача. Гръцкият диагонал на трентинци Митар Джурич също заби 21 точки (1 блок и 45% ефективност в атака) за победата.
За тима на Модена Неманя Петрич (3 блока, 3 аса, 65% ефективност в атака, 50% позитивно и 33% перфектно посрещане) и Ървин Нгапет (1 блок, 1 ас, 52% ефективност в атака, 68% позитивно и 36% перфектно посрещане) реализираха страхотните 32 и 27 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха.

ЕНEРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - ПАРМАРЕДЖО (МОДЕНА) 3:2 (23:25, 17:25, 29:27, 28:26, 15:12)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 1, Митар Джурич 21, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 21, Филипо Ланца 9, Себастиан Соле 5, Емануеле Бирарели 13 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Симоне Джианели 4, Матео Бургщалер, Тициано Мацоне)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МОДЕНА: Бруно Резенде 4, Лука Ветори 15, Ървин Нгапет 27, Неманя Петрич 32, Пиетер Верхеес 8, Матео Пиано 2 - Салваторе Росини-либеро (Алберто Казадей, Данте Бонинфанте, Андреа Сала)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.
СНИМКИ: trentinovolley.it, Марко Трабалца и legavolley.it

ГАЛЕРИЯ от ФИНАЛ №1: ТРЕНТО - МОДЕНА 3:2 - ТУК!!!