Балкан се затрудни, но спечели срещу Ямбол

Балкан и Ямбол изиграха оспорван и динамичен двубой, в който в крайна сметка победата бе за домакините от Ботевград, които спечелиха с 13 точки разлика - 94:83 и така поведоха с 1-0 в четвъртфиналните плейофи. Вторият двубой е в събота в ямболската зала “Диана”.

Началото в “Арена Ботевград” бе изключително равностойно и след малко повече от три минути баскетбол резултатът бе равен - 7:7. Точно тогава Балкан за първи път успя да дръпне напред и да се откъсне от съперника, повеждайки с 16:9, преди Ямбол моментално да отговори с осем поредни точки за 16:17 минута преди финалната сирена. “Зелените” направиха нова силна поредица, този път от 7-0 и водеха с 23:17 пет секунди преди края, но Тайлър Лейзър реализира тройка със сирената, която скъси дистанцията до 23:20.

Мачът вървеше кош за кош и в началните моменти на втората четвърт, като гостите поведоха за кратко, но Балкан постепенно наложи своята воля и в един момент увеличи преднината си до 10 точки - 39:29 две минути и половина преди почивката. Секунди преди края на първото полувреме Павел Маринов и компания водеха с 9 точки - 45:36, но Тони Бърнас повтори сценария от първата част и вкара тройка със сирената за 45:39 след 20 минути.

Балкан остана начело и през цялата трета част, а след силни финални минути успя да задържи преднината си двуцифрена и така след 30 изиграни минути момчетата на Влада Вукойчич водеха с 69:59.

Ямбол отново се хвърли напред и в началото на последната част пак се доближи на 4 точки - 69:65 след кошове на Бърнас и Дурчев. Упражнението се повтори и Балкан пак поведе с двуцифрен аванс - 81:70, но този път не изпусна инициативата и спечели с 94:83.

Павел Маринов вкара 22 точки, към които добави 6 борби и 5 асистенции за победителите от Ботевград. Иван Лилов добави 18 точки, а Педжа Стаменкович приключи с 16 точки и 6 асистенции.

За Ямбол Тайлър Лейзър вкара 23 точки, а Мартин Дурчев - 22.

БАЛКАН - ЯМБОЛ 94:83 (23:20, 22:19, 24:20, 25:24)

БАЛКАН: Цветослав Острев 5, Иван Лилов 18, Павел Маринов 22, Вукота Павич, 9 Милан Милованович 12 (Димитър Маринчешки, Радослав Кочев, Педжа Стаменкович 16, Мартин Маринов 6, Николай Маринов 1, Николай Върбанов 5)

ЯМБОЛ: Тайлър Лейзър 23, Мартин Дурчев 22, Тони Бърнас 14, Стоян Петков 10, Костадин Маршавелски 8 (Евгени Иванов 2, Стойо Чолаков, Стилиян Иванов, Иван Тенев 2, Станислав Говедаров, Андрей Иванов 2)