Рутинна 64-минутна победа за Григор в Истанбул

Най-добритя ни тенисист Григор Димитров се класира без проблеми за 1/4-финалите на турнира на клей в Истанбул (Турция) с награден фонд 439 405 евро след успех във втория кръг с 6:3, 6:2 срещу Андрей Голубьов (Казахстан). Поставеният под номер 2 в схемата българин записа втората си победа от три срещи срещу този съперник. Предишните им двубои са през 2011 година, когато Григор печели на Откритото първенство на Австралия с 6:1, 6:4, 6:2, а през 2008-а Голубьов надделява на турнира от сериите "Чалънджър" в Барселона с 6:4, 6:0.

С достигането си до 1/4-финалите на надпреварата Димитров си гарантира 12 990 евро от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста. Следващият му съперник ще бъде определен от сблъсъка между Душан Лайович и Иван Додиг.

Още в самото начало на мача 11-ият в световната ранглиста българин установи контрол. Той пласираше чудесни сервиси и затрудняваше максимално съперника си. Във втория гeйм 23-годишният хасковлия получи две възможности за пробив, но Голубьов се измъкна от ситуацията. Българинът често излизаше на мрежата, а освен това тормозеше опонента си с къси топки. В този сет имаше един пробив и той стана факт за 3:1. Преди това Григор се заслужи аплодисментите на публиката с великолепен форхенд по диагонала. Без проблеми първата ни ракета затвърди брейка и направи преднината си 4:1.

Агресивната игра на Димитров от основната линия принуди Голубьов да сбърка и в шестия гейм, като по този начин българинът стигна до два нови брейкпойнта. И те обаче бяха отразени от 117-ия в световната ранглиста представител на Казахстан. Рутинно и без напрежение Григор направи резултата 5:2 в своя полза със сервис-гейм на нула, а малко по-късно отново с подаване на нула затвори частта при 6:3 след само 36 минути игра.

Във втория сет хасковлията отново доминираше. Той получи два шанса за пробив и се възползва за 1:0. Излизанията на мрежата на Димитров не спряха и в тази част, като на няколко пъти той показа чудесно движение по корта. Страхотните сервиси на българина, комбинирани с прецизните къси топки, създаваха трудности на 27-годишния Голубьов. Той така и не стигна до точка за пробив в целия мач. От своя страна, Григор пласираше майсторски ретури и именно след такъв случай стигна до нова възможност за пробив при 3:1. Тя обаче не бе оползотворена. Въпреки това няколко минути по-късно българинът все пак осъществи втория си пробив в сета за 5:2, с което окончателно сломи съпротивата на Голубьов. При последвалото си подаване Димитров бе категоричен и независимо че пропусна първия си мачбол, при втория затвори двубоя с 6:2 след 64 минути игра.

Григор приключи мача с 2 аса и без двойна грешка. Директните точки от сервис на съперника му бяха 2, като Голубьов направи и една двойна грешка.

"Радвам се, че спечелих, заяви в интервюто на корта най-добрият ни тенисист. -  Щастлив съм, че играя тук и че отново виждам български знамена по трибуните. Благодаря за подкрепата - чувствам се все едно съм вкъщи. Мисля, че се получи добър мач. Трябваше да се адаптирам към съперника, към играта му и се справих. Денят бе добър за мен. Сега ще мисля за следващия двубой и ще се подготвям за него", допълни Григор.