Дузпите спасиха Локо (М), "железничарите" са на финал (видео)

Отборът на Локомотив (Москва) е първият финалист за Купата на Русия. Възпитаниците на Миодраг Божович се нуждаеха от дузпи, за да елиминират сензацията в турнира Газовик. Втородовизионният тим водеше в полуфиналния сблъсък до 88-ата минута, когато груба грешка в защитата позволи на Петър Шкулетич да изравни. В продълженията голове не паднаха, а при дузпите футболистите на Локомотив бяха по-точни и вече чакат съперника си от другия полуфинал между Кубан и ЦСКА (Москва).

Локомотив наложи превъзходство в началото на двубоя, а домакините бяха видимо стъписани и лесно губеха топката. Още в 12-ата минута Майкон Маркес влезе опасно в наказателното поле и въпреки натиска на двама защитници, успя да отправи удар, който обаче срещна лявата греда. "Железничарите" продължиха да доминират и в средата на полувремето стигнаха до нов чудесен шанс за гол. След изпълнение на корнер и лоша ориентация от страна на бранителите на Газовик, топката попадна в Дмитрий Тарасов, но неговият шут беше блокиран. Малко по-късно домакините трябваше да извършат принудителна смяна, след като Роман Воробьов се контузи. Неговото място зае Марат Шогенов.

До почивката зрителите така и не видяха попадения. Атаките на Локомотив бяха лесно разгадаеми и защитата на Газовик съумяваше да се справи с тях. От своя страна футболистите на Роберт Евдокимов нито веднъж не застрашиха вратата на Гилерме.

В 49-ата минути удар на Александър Самедов от фаул мина на сантиметри от целта. В ответната атака бранителите на столичани изпуснаха едно включване на Фарход Васиев и той с плътен изстрел откри резултата. Този гол беше истински шок за гостите. Божович веднага реагира, като извади от игра Алан Касаев и Алексей Миранчук, пускайки вместо тях Мануел Фернандеш и Байе Ниасе. Преди този ход да даде резултат, Газовик можеше да поведе с 2:0. В 68-ата минута Шогенов шутира силно, но Гилерме с усилия изби.

В 80-ата минута нападателят на домакините Хазир Апаев сътвори голяма глупост. Той вече имаше жълт картон, но реши да симулира за дузпа и реферът Александър Егоров не се поколеба да го изгони. Въпреки това, не се виждаше как Локо може да изравни. Нещо повече - при една контра на Газовик Кобялко беше повален в наказателното поле, но вместо наказателен удар, Егоров отсъди фаул на границата на пеналта. Макар и хаотичен, натискът на "железничарите" доведе до изравнителен гол. Това стана в 88-ата минута не без помощта на защитника на домакините Климов и вратаря Абакумов. Двамата не се разбраха кой да играе с топката и я подариха на резервата Шкулетич, който технично намери горния десен ъгъл на вратата - 1:1.

В продълженията Локомотив беше по-добрият отбор, но Самедов и Фернандеш пропуснаха добри положения. С човек по-малко домакините само се бранеха и целта им беше да стигнат до дузпи. Това се случи, но още първото изпъление на футболист на Газовик беше неточно. Шогенов стреля слабо и Гилерме спаси. Стражът на тима от Оренбург Абакумов изправи публиката на крака, като хвана удара на Шкулетич и всичко започна отначало. До края Ахмедов уцели гредата, а Самедов, Майкон и Пейчинович бяха точни за Локомотив, пращайки московчани на финала.

ГАЗОВИК (ОРЕНБУРГ) - ЛОКОМОТИВ (МОСКВА) 1:1, 4:5 след дузпи
1:0 Васиев (50)
1:1 Шкулетич (88)