Голям спектакъл и 20 години по-късно Торо подчини Юве (видео+галерия)

Изключителна драма и невероятен спектакъл в "Дерби дела Моле" от 32-ия кръг на Серия "А". 20 години по-късно Торино отново победи Ювентус в калчото и прекъсна черното си серия от 17 мача в италианския елит срещу "бианконерите" без успех - четири равенства и 13 поражения, седем от тях поредни. Днес Старата госпожа при победа и загуба на Лацио можеше да стане шампион, а играчите на Джампиеро Вентура търсеха победата заради тифозите, историята и мечтата си да играят отново в Лига Европа.

Тя дойде по изключителен начин след обрат. Първо Андреа Пирло с фантастичен гол от фаул откри в 34-ата минута, но Матео Дармиан изравни малко куриозно в 45-ата минута. Второто полувреме юношата на Торо Фабио Куалярела, който последните четири години игра за Ювентус донесе успеха с гол в 57-ата минута. Минути преди това Пирло (52) удари гредата след ново майсторско изпълнение от фаул. Последваха две греди на Алесандро Матри (76, 82), първо с глава, а след това при центриране към Симоне Пепе. Последваха и две страхотни спасявания на Даниеле Падели при удари на Артуро Видал и Стефано Стураро. Емилиано Морети от домакините пък се контузи и последните минути ги изигра на един крак, след като смените бяха извършени. Накрая все пак Торо стигна до мечтаната победа, която липсваше от април 1995 година срещу вечния съперник. Юве пък отложиха спечелването на титлата с няколко дни.

20 години по-късно Торино победи Ювентус с 2:1 Масимилиано Алегри бе оставил на пейката Карлос Тевес, Андреа Барздали и Джорджо Киелини. Клаудио Маркизио бе наказан, а Пол Погба още е контузен. Алваро Мората и Алесандро Матри водеха атаката на шампионите, а Фабио Куалярера и Макси Лопес тази на Торо.

Тифозите на домакините посрещнаха своите любимци с огромна хореография. Първият удар бе на Куалярела, но Джанлуиджи Буфон спаси. В 12-ата минута Алесандро Матри пропусна уникална възможност след подаване на Андреа Пирло. Нападателят спря топката на гърди, но от три метра стреля над гредата.

Двата отбора играха доста открито и търсиха победата. Гостите имаха претенции за дузпа след игра с ръка на Морети при центриране на Перейра. Алесандро Гаци сбърка фатално в 35-ата минута, след което извърши нарушение срещу Матри на границата на наказателното поле. Зад топката застана Пирло, който с фантастично изпълнение даде аванс на "бианконерите" с четвъртия си гол за сезона. Топката се удари в горната греда и влезе в мрежата без Даниеле Падели да реагира. Интересното е, че първата среща на "Ювентус Стейдиъм" бе спечелена от Юве в 93-ата минута с човек по-малко след страхотен гол на Пирло.

Попадението стресна домакините, които изненадващо в последната минута на първата част изравниха, след като не заслужаваха да губят след първите 45 минути. Куалярела изпревари Леонардо Бонучи и нахлу отдясно. Нападателят подаде към връхлитащия Матео Дармиан, който пое скандално топката, но продължи да я следва и изненадващо стигна преди Буфон и защитата на "бианконерите" и от няколко метра вкара за 1:1.

20 години по-късно Торино победи Ювентус с 2:1 Второто полувреме започна по-добре за шампионите, а Пирло в 52-ата минута удари лявата греда след изпълнение на фаул от 30 метра, а Падели отново остава безпомощен, но този път имаше късмет, че след удара в гредата топката излезе навън, а не спря в мрежата, както през първата част. В 57-ата минута тифозите на домакините изригнаха, след като Куалярела прати топката в мрежата на Буфон за втори път. Дармиан проби отляво, след което подаде към неаполитанеца, който изпревари Анджело Огбона и отблизо с 13-ия си гол в първенството (б.а изравнен за него личен рекорд от 2007 и 2009 година). След четири години в Юве, голмайсторът не отпразнува попадението.

20 години по-късно Торино победи Ювентус с 2:1 Карлос Тевес смени Алваро Мората в 65-ата минута. Това даде още повече увереност на "бианконерите" и започна да атакува мощно, но на два пъти гредите и две спасявания на Падели спряха устрема на шампионите. Фернандо Йоренте също се появи и даде още по-голяма мощ в атака. "Биковете" се опитваха да контраатакуват, като гол на Хосеф Мартинес бе отменен поради засада, а веднъж и Бруно Перес сбърка последния пас при числено превъзходството на "тъмночервените". Все пак със зъби и нокти Камил Глик и компания издържаха на натиска и пратиха в екстаз своите тифози, които от две пълни десетилетия чакаха този миг. В първата среща между двата тима през този сезон Торино бе вкарал първия си гол във вратата на Юве след десет безуспешни опити. Преди мача имаше сблъсъци на тифозите, като тези на Торо дори счупиха стъкло на клубното возило на Ювентус, а вътре на стадиона последваха сблъсъци и бяха леко ранени 11 тифози на домакините, които бяха откарани и в болница. Това се случи след хвърлена бомба от агитката на Старата госпожа, която счупи различни седалки и парчетата от тях нараниха феновете, но за щастие без да имат сериозни проблеми.

Торино има вече 47 точки след 12-ия си успех и се доближи до шестото място. Ювентус пък със сигурност ще стане шампион, въпреки третата си загуба в първенството. Тимът има 14 точки преднина, шест кръга преди края, като след днешната загуба спечели две точки пред Лацио, тъй като "орлите" завършиха наравно с Киево.