Белогорие удари Зенит с 3:0 във финал №1 в Русия! Мусерский - Леон 23:23 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Отборът на Белогорие (Белгород), който спечели редовния сезон в Суперлигата на Русия, стартира с победа финалната серия за титлата, след като се наложи над победителя в Шампионската лига през 2015 година от Зенит (Казан) с 3:0 (25:20, 25:21, 30:28) пред 5000 зрители в Двореца на спорта "Космос" в Белгород.
Белогорие удари Зенит с 3:0 във финал №1 в Русия! Мусерский - Леон 23:23
Така Белогорие поведе във финалната серия с 1-0 победи. Играе се до 3 успеха от 5 мача.
Домакините, които са световно клубни шампиони за 2014 година стигнаха малко изненадващо до толкова категоричен успех. Наставникът на Белогорие изненадващо пусна в стартовия състав младия Александър Сафонов, на мястото на Артьом Смоляр, който дори не попадна в групата за мача.
Силният сервис и силната игра на Сафонов станаха доста неприятна изненада за наставника на Зенит Владимир Алекно. Другата сериозна изненада за Зенит дойде от мощните атаки на суперзвездата Дмитрий Мусерский от зона 2, които нямаше как да бъдат спрени от волейболисти на Зенит. Страхотен мач изигра и неостаряващия волейболен маестро Сергей Тетюхин.

Силният сервис на Белогорие разстрои посрещането на Зенит и победителите в Шампионската лига почти не можеха да играят в атака със своите централни, а топките които Саид Маруфлакрани и Игор Кобзар вдигаха на Вилфредо Леон не бяха от най-добре насочените. Все пак когато кубинският волейболист успяваше да надхитри двойната блокада на домакините, то либерото на Белогорие Роман Брагин успяваше да спаси доста от тях. От другата страна на мрежата либерото на Зенит Алексей Вербов, който преди дни преподписа с тима от Казан за още един сезон, също игра изключително силно и на посрещане и в защита и остави в игра много трудни топки.
Двата отбора, които не случайно са наричани волейболните Барселона и Реал Мадрид, показаха волейбол от световна класа, но за радост на 5000 зрители Белогорие стигна до успеха.
Белогорие поведе в началото на мача благодарение на силните начални удари на Александър Сафонов с 11:8. Разликата скочи на 5 точки при 16:11 след много грешки на гостите в атака. На сервис за Зенит застана Саид Маруфлакрани и тимът от Казан изравни при 16:16 след 5 поредни точки. Грешка на Маруф и атака в аут на Вилфредо Леон доведе до 8:16. Сергей Тетюхин се справи със сервиса на Вилфредо Леон и Белогорие дръпна с 21:17. Мощни начални удари на Дмитрий Мусерский и Георг Гроцер изведоха отборът от Белгород до геймбол при 24:19. Сервис в мрежата на Евгений Сивожелез оформи резултата в първия гейм - 25:20.

В началото на втората част в игра за Зенит се появи Александър Волков вместо капитана Николай Апаликов. Тарас Хтей изпълни мощна серия от начални удари и Белогорие поведе с 6:2. Ас на Дмитрий Мусерский в зоната на Вилфредо Леон направи резултата 8:3. Разликата продължаваше да расте в полза на Белогорие. На игрището се появиха Игор Кобзар и Виктор Полетаев за Зенит, а Белогорие дръпна със 17:9. При 18:10 в игра за гостите се появи и Алексей Спиридонов. Казанци намалиха до 15:20 след единична блокада на Александър Волков срещу атака на Георг Гроцер. Ас на Виктор Полетаев даде надежди на Зенит, но само за малко. Сергий Тетюхин атакува мощно за 25:21.

Домакините от Белогорие дръпнаха с 3:0 в началото на третата част, но Зенит изравни при 4:4, а после дори поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. зенит поведе с 3 точки при 12:9, но Белогорие изравни при 12:12. Двубоят се изнерви, а двата тима сменяха водачеството в гейма. Вилфредо Леон успя да изведе Зенит до геймбол при 24:23, но Александър Сафонов съумя да изравни при 24:24. гостите от Казан отново можеха да стигнат до успех в третата част, но при 28:27 атака на Алексей Спиридонов бе спряна от единичен блок на Дмитрий Мусерский - 28:28. Волейболистите на Белогорие спасиха атака на Вилфредо Леон и насочиха топката към Дмитрий Мусерский, който с лекота изведе домакините до мачбол при 29:28. Възпитаниците на Геданий Шипулин омекотиха атака на Максим Михайлов, а при следващото нападение Георг Гроцер бе безгрешен 30:28 и победа с 3:0 в мача.
Дмитрий Мусерский игра фантастично в мача и заби 23 точки (1 ас, 5 блока, 77% ефективност в атака) за успеха на Белогорие, а Георг Гроцер добави още 15 точки (2 аса, 38% ефективност в атака). Сергей Тетюхин се отчете с 9 точки (47% ефективност в атака, 21% перфектно и 38% позитивно посрещане).
За Зенит много силно игра Вилфредо Леон, който заби 23 точки (3 аса, 59% ефективност в атака, 26% перфектно и 35% позитивно посрещане), а Максим Михайлов добави още 9 точки (1 ас, 33% ефективност в атака).

Тази вечер двата тима ще изиграят и втората финална среща отново в Белгород.