Астън Вила попари мечтите на Джерард и Ливърпул за трофей (видео)

Астън Вила достигна до финала за Купата на Англия за първи път от 2000-ата година насам, след като бирмингамци победиха с 2:1 Ливърпул във втория полуфинал за ФА Къп. Мърсисайдци поведоха с гол на Филипе Коутиньо (30'), но Кристиан Бентеке (36) изравни до почивката, в през втората част Фабиан Делф (54') направи обрата пълен.

Астън Вила ще се бори за трофея с актуалния носител на отличието Арсенал, който вчера победи Рединг в другия полуфинал.

Днешната загуба сложи край на мечтите на капитана на Ливърпул Стивън Джерард да завърши кариерата си в любимия си клуб с трофей. Финалът на "Уембли" е на 30 май - денят, в който Стиви Джи ще навърши 35 години.

Джерард се завърнa в титулярния състав, след като изтърпя наказание от три срещи. Той започна вместо Лукаш Лейва. Мартин Шкъртел и Лазар Маркович стартираха за сметка на Глен Джонсън и Джордън Айб. Рахим Стърлинг бе на върха на атаката, докато Рики Ламбърт, Марио Балотели и Фабио Борини останаха на скамейката за началото.

Мениджърът на Астън Вила Тим Шърууд бе направил четири промени в своя състав. Гивън, Бейкър, Уестууд и Нзогбия замениха съответно Гузан, Кларк, Санчес и Агбонлахор.

Двубоят започна равностойно, като в първите минути Коутиньо направи един добър пробив, след което подаде към Джо Алън, но халфът на Ливърпул не успя да нанесе добър удар. Вила отговори с изстрел от около 25 метра на Нзогбия, след който топката премина над напречната греда. Любопитното бе, че в тези минути двата отбора владееха поравно топката - показател, по който по принцип селекцията на Брендън Роджърс доминира.

В 19-ата минута Стърлинг нахлу в наказателното поле, където падна след единоборство с Делф. Сигнал от Майкъл Оливър не последва.

След половин час игра Филипе Коутиньо изведе Ливърпул напред в резултата. Окоре, който се появи на терена минути преди това на мястото на получилия контузия Бейкър, сгреши, подарявайки топката на съперника. Стърлинг изведе добре бразилеца в наказателното поле, а Коутиньо стреля покрай Гивън за 1:0.

Само шест минути след това голмайсторът на бирмингамци Кристиан Бентеке изравни. Грилиш и Делф комбинираха добре по левия фланг, последният върна към Бентеке, който шутира в десния ъгъл. Миньоле докосна топката, но тя въпреки това се озова във вратата му.

В хода на първата част Брендън Роджърс промени и схемата на игра на своя отбор, връщайки се към постройка с четирима бранители, като Емре Джан заигра като десен краен защитник.

За началото на второто полувреме в игра за Ливърпул се появи Марио Балотели, който замени Маркович.

В 54-ата минута Астън Вила стигна до пълен обрат след страхотна атака, при която Бентеке пусна с пета към Грилиш, който с много добро подаване по земя от границата на наказателното поле разсече отбраната на Ливърпул, намирайки Делф. Той от своя страна се освободи с едно докосване от намиращите се наблизо зашитници и простреля Миньоле - 2:1.

В 84-ата минута Ловрен бе изпуснат от отбраната на Вила и засече с глава центриране на Джерард от корнер, но топката премина над вратата - чудесна възможност за Ливърпул. Две минути след това мърсисайдци създадоха още по-чисто положение. Този път Джерард засече на близката греда след корнер, изпълнен от Коутиньо. Топката летеше към вратата, но Ричардсън изчисти с глава от голлинията.

В 88-ата минута Балотели бе изведен по прекрасен начин, нападателят овладя на гърди, но страничният рефер маркира засада. Италианецът прати топката във вратата, след като бранителите вече спряха да играят. Повторенията обаче показаха, че нямаше никаква засада при паса към Балотели. Това бе и последният шанс на Ливърпул.

АСТЪН ВИЛА - ЛИВЪРПУЛ 2:1

0:1 Коутиньо (30')
1:1 Бентеке (36')
2:1 Делф (54')

Астън Вила: Шей Гивън, Леандро Бакуна, Нейтън Бейкър (26'- Окоре), Рон Влаар, Киърън Ричардсън, Ашли Уестууд, Фабиан Делф, Том Клевърли, Джак Грилиш (84-Джо Коул), Шарл Нзогбия (75'- Синклеър), Кристиан Бентеке

Ливърпул: Симон Миньоле, Емре Джан, Мартин Шкъртел, Деян Ловрен, Алберто Морено (89' - Ламбърт), Джо Алън (78'- Глен Джонсън), Джордан Хендерсън, Стивън Джерард, Лазар Маркович (46'- Балотели), Филипе Коутиньо, Рахим Стълинг

Съдия: Майкъл Оливър