Пламен Бобоков: "Арена Русе" е новият мост към Европа (ВИДЕО)

Пламен Бобоков: "Арена Русе" е новият мост към Европа  (ВИДЕО)

Крупният индустриалец Пламен Бобоков стои в основата на изграждането на най-новата и модерна зала в България - "Арена Русе", която предстои да бъде официално открита на 23 юли с концерт на примата на българската естрада Лили Иванова. Това ще бъде първото от поредицата събития, които целят да върнат блясъка на Русе като културна столица на България. Неслучайно градът край Дунав е бил наричан някога "Малката Виена", като причината за това не е била само архитектурата. "Арена Русе" е пример за плодотворното сътрудничество между общинската власт и частния бизнес. Председателят на Съвета на директорите на "Приста Ойл Груп" говори ексклузивно пред Sportal.bg за проекта, като изрази увереността си, че "Арена Русе" ще засенчи столичната гордост "Арена Армеец".

-

Какво ви накара да се нагърбите с толкова амбициозен проект като "Арена Русе"?

- Безспорно в основата е местният патриотизъм. Аз съм роден и израсъл в Русе. Имам особени чувства към този град. Това е старата културна столица на България. Това е нещо, което мнозина са забравили. Взехме решение, че вместо да правим безсмислени дарения, които да стоят в едни огромни строежи, е много по-добре да придадем дух, да създадем бизнес и залата да се самоиздържа.

- Как ще повлияе залата в регионален план за Русе и евентуално в национален мащаб?

- Това съоръжение излиза извън рамките на общата представа за зала - рязане на ленти, пиене на шампанско и дотук. В общи линии такава е съдбата на повечето зали. В "Арена Армеец" има събития, но броят им е крайно недостатъчен за столица на България. Относно "Арена Русе" аз като инвеститор твърдо вярвам, че тя ще генерира трафик, посещения. Ще има много гости от Румъния, както и от Централен северен район и съседните региони.
Залата е изпълнена при спазване на всички съвременни изисквания и е много по-функционална от "Арена Армеец". Разчитам много на професионалния мениджмънт. Разбира се, не трябва да се пропуска и синхрона в работата с общината.
Имаме пълно съдействие от страна на кмета и част от Общинския съвет, както и от всички, които са готови да допринесат за развитието на нашия град.

- Какво е необходимо за постигането на едно такова добро взаимодействие между бизнеса и общинската власт?

- На първо място е доверието. Това е най-важното. Съществува мнението, че всеки се опитва да излъже другия. Трябва някой да се престраши и да започне. Не ни беше лесно, но в момента се ползваме с доверие. Убедихме всички, че не сме еднодневки, които минават и заминават. Искаме да оставим нещо след нас, с което да се гордеят всички. "Арена Русе" е уникална възможност за културен туризъм, за който много се говори, а малко се прави.

- Не е ли малко подценявана ролята на професионалния мениджмънт у нас?

- По принцип е така.  Неслучайно на такава популярност се радва поговорката "Ти на мен акъл не ми давай, дай ми пари". Затова и сме в такова положение. Професионалният мениджмънт е повече от вложените пари в залата. Убеден съм, че нашите мениджъри (б.р. Борислав Велков и Иван Драндийски) ще се справят прекрасно. Дори останах приятно изненадан, че все още има такива кадри у нас, които не са избягали на Запад или в Америка.

- Вие сте един от хората, които твърдо вярват в обществената роля на бизнеса. Достатъчно отговорни към обществото ли са предприемачите у нас и какво е нужно да направят, за да подпомогнат развитието на спортния и културен живот?

- Първо трябва да се развият като предприемачи. Тази зала струва 50 милиона лева. Това не е по силите на всеки предприемач. Второто е да се заложи на дългосрочност! Всеки такъв проект е свързан с дългосрочност. Това е и причината проектът "Лудогорец" на моя приятел Кирил Домусчиев да успява. Освен дългосрочност там виждаме и професионален мениджмънт, което неизбежно води до успех.

- Какво си спомняте от Русе, как мечтаехте да видите града и какви са мечтите ви за него оттук нататък?

- В моето детство Русе беше много буден и жив град. Разбира се, гледната ми точка тогава е била ограничена, тъй като не съм имал опита, който притежавам сега. Въпреки това Русе беше един уникален град. Почти всяка седмица имаше събития от националния културен календар. Много ми се иска Русе да си върне челните позиции в България. Крайно време е да спрем да гледаме на Дунав като на граница, а като на възможност. Чувал съм често репликата, че проблемът на Русе е отдалечеността от София.
При положение, че си разположен на голям европейски коридор като Дунав и се намираш на 70 км от по-голямата и по-богата от София столица на Румъния Букурещ, да се оправдаваш с лошо географско положение означава само, че ти липсват други качества. Искрено вярвам, че нещата ще се получат. Вече имаме базата, върху която започваме да градим.
Последвайте каналите ни в:

Още от Спорт и бизнес

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти