35 години по-късно Славия удари Левски два пъти поред (видео+галерия)

Тимът на Славия отново победи Левски в най-старото столично дерби в "А" група, като това се случи на 100-годишнината от началото на този най-стар футболен сблъсък на София. "Белите" надвиха с 1:0 слаб и доста безидеен отбор на "сините" в мач от 25-ия кръг на "А" група във втората шестица и си направиха страхотен подарък за своя 102-и рожден ден, който бе вчера.
Любопитно е, че преди 100 години славистите печелят също с 1:0 на своя стадион в първия мач, състоял се на 1 април 1915 г. Днес единственото попадение бе дело на Карлос Фонсека в 33-ата минута. Така "белите", след като през декември спечелиха с 3:1 отново на стадион "Славия" и прекъснаха серия от 25 години без успех над "сините" в домакинство, днес прекъснаха серията от 35 години без две поредни победи над 26-кратните шампиони на България в първенството. За последно това се бе случило през 1980 г. в домакинствата през май и август, спечелени с по 2:0 и 1:0.
Славия победи Левски с 1:0 Наставникът на гостите Стойчо Стоев бе направил три промени от мача с Лудогорец в Разград, като Сашо Александров, Стефан Велев и Лукаш Гикиевич смениха Роман Прохазка, Владимир Гаджев и Валери Домовчийски. Домакините пък искаха да се реваншират пред своите фенове след изненадващата загуба в Дупница от Марек с 0:1. Иван Колев бе направил пет промени в тима. Георги Петков, Пламен Крумов, Димитър Пиргов Франк Мбарга и Карлос Фонсека започнаха за сметка на Марио Кирев, Цветомир Панов, Димитър Везалов, Крум Стоянов и Иван Вълчанов.

Първата опасност бе пред вратата на Боян Йоргачевич, когато в 10-ата минута след центриране от ъглов удар Пиргов стреля в аут. Първият удар пък бе в 26-ата минута, когато Петър Атанасов след бърза контраатака остана под ъгъл с Йоргачевич, но стражът спаси.

Славия - Левски

Карлос Фонсека със своя трети гол този сезон даде аванс на домакините в 33-ата минута, след като се отскубна от Борислав Стойчев и Сашо Александров. Гикиевич имаше претенции за нарушение срещу него секунди преди попадението, но Георги Кабаков даде знак играта да продължи.

В минутите до края на първата част играчите на "сините" продължиха да бъркат елементарно при опитите си да организират своите атаки. На почивката Луис Педро замени Божидар Краев. Бедоя стреля в аут, а Гикиевич с глава в 55-ата минута прати топката в ръцете на Петков. Валери Домовчийски го замени малко по-късно. Семерджиев и Вълчанов замениха Атанасов и Мбарга. Борислав Цонев пък влезе на мястото на получилия травма Либан Абди. Единствено пред Аймен Белаид се откри възможност за изравняване след центриране от фаул, но той пропусна да го стори и до края на срещата липсваха опасности пред Петков.

Така Славия с осмата си победа има 29 точки и е на трето място във втората шестица. Лидер в нея остана Левски с 38 точки, въпреки деветата си загуба за сезона. Тимът на Стойчо Стоев обаче след добрите прояви с Лудогорец отново игра много слабо и без настроение, като разочарова феновете си. Малка част от тях искаха обяснение от Веселин Минев и Борислав Стойчев, които говореха с тях няколко минути след поражението. Видимо е, че "сините" мислят само за полуфиналната срещата-реванш с шампионите на 29-и април на "Георги Аспарухов", което се оказва мачът на годината за тях.