Безмилостният Левандовски разчисти пътя към поредната титла (видео + галерия)

С единствен гол на Роберт Левандовски след 36 минути игра Байерн (Мюнхен) надви Борусия (Дортмунд) с 1:0 като гост в дербито на германския футбол и седем кръга преди края продължава да има 10 точки аванс на върха в Бундеслигата. По този начин баварците вече се нуждаят от 12 точки, за да защитят титлата си. Момчетата на Юрген Клоп пък остават на 5 пункта от зона "Европа" и по всичко личи, че последният им шанс да стигнат до клубните турнири минава през Купата на Германия, където са на четвъртфинал.

Срещата на "Сигнал Идуна Парк" далеч не беше от най-атрактивните, като на моменти дори отегчаваше заради защитната игра на баварците. При отсъствието на фланговите си оръжия Ариен Робен и Франк Рибери Джосеп Гуардиола избра схема с трима централни защитници и Байерн не приличаше на себе си, след като прие ролята да се защитава почти през целия мач. Борусия пък постоянно атакуваше, но така и не успя да пробие стабилната отбрана на съперника. В края и късметът обърна гръб на домакините, тъй като съдията Кнут Кирхер подмина две техни основателни претенции за дузпи, защото по-скоро не видя нарушението срещу Пиер-Емерик Обамеянг и играта с ръка на футболист на Байерн. В 88-ата минута пък Мануел Нойер показа защо е №1 в света, парирайки отлично изпълнение на Марко Ройс от фал.

Борусия (Дортмунд) - Байерн (Мюнхен) 0:1

Пеп остави Марио Гьотце на пейката и заложи от първата минута на капитана Филип Лаам. Домакините стартираха със силна преса, но шампионите можеха да открият при първата си атака в 7-ата минута, когато Мюлер прехвърли Вайденфелер, но не уцели опразнената му врата. Дортмундци продължиха да бъдат по-активните на терена, но не и ефективни. Чаби Алонсо, Бастиан Швайнщайгер и Лаам затваряха още повече пространствата в половината на гостите, а на фланговете Рафиня и Хуан Бернат също рядко минаваха центъра.

Байерн обаче успя да се възползва от една от редките си атаки и в 36-ата минута поведе в резултата. Тогава Мюлер стреля в тялото на Вайденфелер и при добавката Левандовски насочи топката в мрежата с глава. Това е втори гол за поляка срещу бившия му клуб след трансфера му през миналото лято. Лева се разписа и през есента, изравнявайки на "Алианц Арена" за 1:1 и давайки начало на последвалия обрат до 2:1. Както и тогава, така и сега той не отпразнува. Днес нападателят направи един от най-силните си мачове, като често сам пробиваше през защитата.

И докато първото полувреме може да мине за долу-горе равностойно, то втората част се игра основно пред полето на Нойер. Шампионите отправиха само два удара към Вайденфелер, докато играчите на Борусия пробваха осем шута, завършвайки в края с повече от два пъти повече изстрели към вратата.

Дефанзивното отношение на Пептийм беше допълнително оправдано и от контузията на Бастиан Швайнщайгер, който беше заменен, както и от изваждането в един етап на Лаам, който няма сили за пълни 90 минути. Другата хубава новина за гостите, освен резултата, беше завръщането на терена на Тиаго Алкантара, който не беше играл от една година насам. Така в един момент мюнхенци бяха с трима испанци на терена - нещо, което досега не се беше случвало в клубната история в Бундеслигата.

Марко Ройс изпусна най-добрия шанс за Борусия в 61-ата минута, когато стреля в аут от няколко метра. С напредването на времето "червено-сините" още повече се затваряха и в края приличаха на опълченци.

В крайна сметка Байерн постигна своето и вече може да слага шампанското във фризера. Място за отпускане обаче няма, защото в сряда на отбора предстои тежко гостуване на намиращия се във върхова форма Байер (Леверкузен) в среща от четвъртфиналите в турнира за Купата на Германия. Борусия пък играе с Хофенхайм във вторник.

Мачът на "Сигнал Идуна Парк" започна с 1-минутно мълчание в памет на жертвите на катастрофата със самолета на "Джърмануингс". Началото на второто полувреме пък закъсня, след като най-отявлените запалянковци на Борусия от южната трибуна "Стената" започнаха да хвърлят монети и банани по Мануел Нойер.