Португалия удари Сърбия и излезе начело в група I

Португалия победи Сърбия с 2:1 в Лисабон и оглави временното класиране в група I на квалификациите за Евро 2016. Така на практика западните ни съседи отпаднаха от борбата.

Домакините започнаха ударно пред 60 000, изпълнили стадион "Луж". Сърбите често грешаха и така се стигна до ранно откриване на резултата. В 10-ата минута вратарят Стойкович и Душан Баста не се разбраха и бранителят на Лацио изчисти топката в ъглов удар. Последва късо изпълнение, топката попадна във Фабио Коентрао, който я качи на главата на Рикардо Карвальо и португалецът не сгреши - 1:0 за домакините. При гола капитанът на Сърбия Бранислав Иванович също закъсня с реакцията си.
Шест минути по-късно Карвальо помоли за смяна и на негово място в игра се появи Фонте. Сърбите постепенно изравниха играта и започнаха да поглеждат към вратата на Руи Патрисио, но не създадоха сериозни опасности. Най-активен в тези минути беше Тадич.

В 30-ата минута капитанът на Португалия Кристиано Роналдо отправи силен удар от около 25 метра, но стражът на сърбите Владимир Стойкович изби в ъглов удар. Малко по-късно носителят на "Златната топка" напредна отляво и потърси Коентрао пред вратата на гостите, но Настасич отклони топката. В края на полувремето на терена пробляснаха искри, след като Коентрао и Ляич се сдърпаха. Реферът Джанлука Роки успокои страстите, като показа жълти картони и на двамата.

Сърбите започнаха по-активно втората част, но в началото трудно минаваха центъра. Домакините от своя страна използваха всяко съприкосновение, за да бавят играта и да накъсват ритъма на балканците. Все пак усилията на "репрезентацията" се увенчаха с успех в 61-ата минута.

Коларов центрира от ъглов удар, Петрович насочи топката с глава към Неманя Матич, който от 7-8 метра с ефектна задна ножица изравни. Радостта на гостите обаче беше изкючително кратка, тъй като само две минути по-късно Коентрао отново изведе Португалия в резултата след асистенция на Кристиано Роналдо. Голът даде импулс на домакините, които заиграха по-активно в опит да стигнат до трети гол и да решат мача. Вместо това сърбите можеха да стигнат до ново изравняване, след като Петкович стреля от въздуха, но Руи Патрисио беше на мястото си.

До края на мача не се случи нищо по-интересно и така Португалия постигна важна победа и излезе начело в класирането с 9 точки, като изпревари Дания и Албания, които имат по 7.

Португалия - Сърбия 2:1

1:0 - Карвальо (10)
1:1 - Матич (61)
2:1 - Коентрао (63)