Теди Салпаров и Зенит (Казан) на финал в ШЛ, след трудно 3:1 срещу Берлин РВ (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Либерото на националния отбор на България Теодор Салпаров и неговият руски клуб Зенит (Казан) се класираха за финала на Шампионската лига по волейбол в Берлин. Първенците на Русия се наложиха много трудно в полуфинал №1 над домакините от Берлин Рисайклинг Волейс с 3:1 (26:24, 21:25, 25:22, 25:15) пред препълнената до краен предел от 10 000 зрители "Макс Шмелинг Хале".

Така Зенит утре ще спори за трети трофей в Шампионската лига. Теодор Салпаров пък ще играе на втори финал в най-престижния турнир в Европа.

Полуфинал №1 в ШЛ: Зенит (Казан) - Берлин РВ
Съперникът на Зенит в утрешния финал ще бъде определен малко по-късно в полуфинал №2 измежду полските Асеко Ресовия (Жешув), в който играе националът Николай Пенчев и СКРА Белхатов.

Зенит поведе още в самото начало на двубоя със 7:4 след ас на Максим Михайлов. Берлин изравни при 10:10 след коварен сервис на Томаш Кмет в ръцете на Мат Андерсън. Зенит дръпна с 16:10 при второто техническо прекъсване, но домакините намалиха до 20:21. Берлин РВ стигна до геймбол при 24:23, но Вилфредо Леон отигра хладнокръвно в атака за 24:24. Андрей Ащев заби единичен блок на Пол Керъл и тимът от Казан стигна до геймбол при 25:24. Зенит спечели първата част с 26:24 след нова блокада.

Още в началото на втория гейм двата тима заиграха под невероятно напрежение. Зенит поведе с 8:6 и 16:14, но подкрепяни от мощната публика домакините заиграха много силно. Мат Андарсън заби ас за 17:14. Атаката на тима от Казан обаче забуксува и Берлин РВ излезе напред при 21:19. Домакините дръпнаха с 23:20 след атака в мрежата на Вилфредо Леон. Берлин спечели втората част с 25:21 и изравни до 1:1 гейма.

Третата част започна ударно за Зенит, който поведе с 8:4 след силна игра на блокада. Атаките на Максим Михайлов и Влфредо Леон обаче започнаха по-често да излизат в аут и Берлин израни при 11:11 и дори поведе с 12:11. Валдимир Алекно замени Саид Маруфлакрани с Игор Кобзар, което се отрази добре на руския тим, който отново поведе с 14:12 и 16:14. Зенит стигна до геймбол при 24:21 след пореден ас на Вилфредо Леон. Теодор Салпаров и съотборниците му затвориха третата част с 25:22.

В началото на 4-ия  гейм Теодор Салпаров, както и в мача до момента, продължи да играе изключително силно в защита. Точно в 4-ата част българският волейболист спаси няколко "невъзможни" топки и емоционално зареди своите съотборници с огромен заряд за игра. Зенит дръпна със 7:3 след мощен сервис на Вилфредо Леон. Берлин намали до 9:10, но Леон отново застана на сервис и след добра кубинска серия резултатът стана 15:9. Шампионът на Русия бързо стигна и до успех в 4-ата част с 25:15 и в мача с 3:1 гейма.

Теодор Салпаров изигра отличен мач за Зенит и записа 45% перфектно и 70% позитивно посрещане.  Най-резултатен в мача стана Вилфредо Леон с 26 точки (6 аса, 2 блока, 41% ефективност в атака, 27% перфектно и 33% позитивно посрещане), а Максим Михайлов добави още 20 точки (1 ас, 4 блока, 54% ефективност в атака).

Австралиец Пол Къръл бе най-резултатен за Берлин с 18 точки (4 аса, 49% ефективност в атака), а Роберт Кром добави още 17 точки (1 блок, 38% ефективност в атака, 23% перфектно и 23% позитивно посрещане).

ЗЕНИТ - БЕРЛИН РВ 3:1 (26:24, 21:25, 25:22, 25:15)
ЗЕНИТ: Саид Мир Маруфлакрани 3, Максим Михайлов 20, Вилфредо Леон 26, Матю Андерсен 8,  Николай Апаликов , Андрей Ащев 8 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Игор Кобзар 1, Виктор Полетаев, Евгений Сивожелез 3, Александър Гуцалюк 1)
Старши-треньор: Владимир Алекно
БЕРЛИН: Кавика Шоджи 3, Пол Керъл 18, Роберт Кром 17, Скот Тузински 6, Томас Кмит 9, Роб Бонте 4 - Ерик Шоджи-либеро (Фелекс Фишер 1, Мартин Крестов, Кристиан Дюне, Френческо Де Марки, Себастиан Кюнер 1)
Старши-треньор: Марк Лебедев.

СНИМКИ: eventolive.it

ГАЛЕРИЯ от полуфинал №1 в ШЛ: ЗЕНИТ БЕРЛИН РВ - ТУК!!!