Сензационна загуба на Шарапова в Маями

Миналогодишната финалистка Мария Шарапова (Русия) изненадващо отпадна във втория кръг на турнира по тенис в Маями с награден фонд 5,38 милиона долара. Поставената под номер 2 рускиня загуби от участващата с "уайлд кард" своя сънародничка Дария Гаврилова с 6:7(4), 3:6.

21-годишната Гаврилова, която живее и тренира в Австралия и очаква скоро да получи австралийски паспорт, през тази седмица за първи път влезе в топ 100 на световната ранглиста, в която заема 97-ото място. Тя записа най-големия успех в кариерата си, след като досега не беше побеждавала тенисистка от първите 35 в света.

Дебютантката в турнира Гаврилова пропиля аванс от 5:3 в първия сет, който все пак спечели с тайбрек. Във втората част тя дръпна с 3:0, но позволи на Шарапова да намали до 3:4, когато отново проби съперничката си и след това затвори мача при собствен сервис.

"Мечтаех да победя Мария, откакто бях на 12 години и я гледах как печели "Уимбълдън". Представяла съм си мача срещу нея, но в действителност беше много по-тежко. Мисля, че бях спокойна и показах най-доброто от себе си. Вярвах си, което беше много важно", коментира Гаврилова.

Шарапова призна, че липсата й на търпение в някои моменти се е оказала решаваща за поражението. "Това е спорт и се случва да загубиш мач. Естествено резултатът е изненадващ, защото всички очакваха да спечеля. Тя върна много топки, а аз направих прекалено много грешки. Трябваше да бъда по-търпелива, но поех ненужни рискове, опитвайки се да пласирам директни уинъри", заяви Шарапова.

Шампионката от 2012 година Агниешка Равданска (Полша) се класира за третия кръг след успех с 6:4, 7:5 над Ана Шмиделова (Словакия).

Трикратната победителка през 1998, 1999 и 2001 година Винъс Уилямс също стартира с победа с 6:3, 6:2 над Урсула Радванска. Уилямс не участва в турнири около месец заради травма, но се нуждаеше от само 66 минути, за да стигне до успеха след 22 печеливши удара. Следващата й съперничка ще бъде Саманта Стоусър (Австралия), която се справи с квалификантката Полин Парментие (Франция) с 6:1, 3:6, 6:0.

Четвъртата в схемата Каролин Вожняцки (Дания) пък стартира убедително след 6:0, 6:1 над представителката на домакините Медисън Бренгъл. В третия кръг тя ще срещне естонката Кая Канепи.