Марек поведе с 2-0 на Монтана след трудно 3:2 в полуфинал №2 (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Марек Юнион Ивкони (Дупница) е само на победа от класиране на финал в Суперлигата за 4-та поредна година и защита на титлата си. Момчетата на треньора Найден Найденов се наложиха много трудно и драматично над символичния домакин Монтана с 3:2 (25:27, 25:16, 27:25, 24:26, 15:10) в мач №2 от полуфиналните плейофи, игран тази вечер в спортната зала в Горна Малина.
Монтана - Марек
Така настоящите шампиони от Марек поведоха с 2-0 победи в плейофната серия. Играе се до 3 успеха от 5 мача. Третата и евентуалната четвърта среща между двата тима са в събота и неделя (28 и 29 март) от 17,30 в Сливница, когато домакини ще бъдат дупничани.
В началото на мача наставникът на Монтана Георги Петров започна с Любомир Агонцев като разпределител, а отборът му поведе с 10:6. Дупничани, обаче, постепенно намалиха изоставането си до 9:10, а след това дори и поведоха с 13:11. Тогава на терена се появи националът Георги Братоев, но шампионите от Марек продължиха да водят до 24:21. След това на сервис за монтанчани застана Минчо Минчев, който успя да затрудни максимално посрещането на дупничани, а тимът му изравни при 24:24. След това отново Минчев имаше съществен принос, за да поведе Монтана в геймовете след 27:25.
Във втория гейм Марек започна по-добре и набързо поведе с 6:3. Тогава съдията Петър Харизанов показа и жълт картон за играч на Монтана за оспорване. След това преднината на дупничани набъбна до 16:8. При 22:16 за Марек, волейболистите на Монтана реагираха бурно заради отсъдена атака в аут. Реферът Харизанов, обаче, не се поколеба и вдигна червен картон на капитана Любомир Агонцев, което доведе до 23-та точка за Марек. Това повлия на символичните домакини от Монтана и момчетата на Найден Найденов стигнаха лесно до 25:16 и 1:1.
В третия гейм на терена като разпределител за Монтана започна отново Любомир Агонцев, а отборът му владееше инициативата до 16:13. При 19:18 за Монтана резултатът не стана 20:18, защото съдията Петър Харизанов отсъди спорна топка след консултация с втория съдия Кирил Стоянов. При преиграването Марек изравни, но след това Монтана отново дръпна с две точки - 21:19. Нервите взеха връх в края, като вместо да стане 23:22, главният рефер отсъди за добра топка чист аут и в последствие Марек стигна до 24:22. Минчо Минчев отново върна отбора си в гейма, но за разлика от първия гейм Марек го спечели с 27:25 и поведе с 2:1.
В четвъртата част волейболистите на Монтана като че ли бяха сломени и допуснаха Марек да се откъсне с 16:11 и да предвкусва победата. Дупничани стигнаха и до 24:22, но отново вездесъщият Минчо Минчев спаси отбора си и вкара мача в тайбрек след два спасени мачбола и 26:24. В петият решителен гейм дупничани започнаха мощно с аванс от 5:1, което наклони везните в тяхна полза. В крайна сметка Марек спечели тайбрека с 15:11, а с това и мача с 3:2.
Най-полезен за Марек стана Станислав Величков с 19 точки (3 блока, 1 ас, 65% ефективност в атака и 60% перфектно посрещане), а Борислав Апостолов добави още 11 точки (5 блока!!!, 1 ас и 62% ефективност в атака) за победата. За тима на Монтана над всички бе Минчо Минчев със страхотните 30 точки (5 аса!!!, 1 блок и 71% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.
МОНТАНА - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 2:3 (27:25, 16:25, 25:27, 26:24, 11:15)
МОНТАНА: Любомир Агонцев 2, Минчо Минчев 30, Явор Генов 13, Трифон Лапков 12, Денис Чавдаров 7, Иван Латунов 11 - Добромир Иванов-либеро 2 (Георги Братоев 2, Златко Кьосев 4, Николай Къртев 1, Бранимир Баев, Ивайло Лалов-либеро)
Старши-треньор: Георги Петров
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 10, Михаел Манджуков 10, Станислав Величков 19, Ангел Велков 3, Павел Душков 6, Борислав Апостолов 11 - Мартин Божилов-либеро (Михаил Цветанов 8, Владимир Лобутов)
Старши-треньор: Найден Найденов.

Статистика: Стилиян Бодурски (скаутмен на Монтана)