България би Русия на волейбол

Българският национален отбор за кадети по волейбол до 19 години победи Русия до 19 години с 3:2 (15:25, 22:25, 25:22, 25:15, 15:10) във втората контролна среща между двата отбора, играна в столичната зала "Христо Ботев". Българите изоставаха с 0:2, но направиха пълен обрат и взеха реванш за загубата в първия мач срещу руснаците с 2:3 в събота.

Във вторник и сряда младите "лъвове" ще продължат да се подготвят в София, а в четвъртък (26 март) ще заминат за Сърбия, където на 27 и 28 март ще изиграят два двубоя със западните ни съседи. Проверките са част от подготовката на "трикольорите" за предстоящото европейско първенство в Турция, което стартира на 4 април.

Руснаците изиграха перфектен първи гейм. Гостите почти не допускаха грешки и умело редуваха силен сервис с отскок с добре насочен флот, което проби посрещането на българите. Така след 8:4 и 16:8, играчите на Михаил Николаев безпроблемно затвориха първата част с 25:15.

В опит да стабилизира посрещането на нашия отбор селекционерът Драган Иванов вкара в игра като полеви състезател второто либеро Кирил Котев. Стефан Иванов се премести на поста диагонал, а Ивайло Иванов замени Пламен Шекерджиев. Това даде резултат и втората част започна равностойно, а нашите момчета имаха предимство от 3 точки при първото техническо прекъсване - 8:5. Това не притесни руснаците, които продължиха да допускат минимален брой грешки и на втората пауза вече имаха аванс от 2 точки (14:16). След почивката нашите момчета започнаха много мобилизирано и поведоха с 20:19, но руснаците спечелиха следващите три разигравания и си върнаха водачеството-20:22. Драган Иванов вкара в игра капитана Радослав Парапунов и разпределителя Николай Манчев. Двамата комбинираха помежду си и спряха серията на „Сборная“, а на сервис застана именно Парапунов, който заби ас и изравни резултата - 22:22. За съжаление от тук, до края на гейма „трикольорите“ не успяха да завършат напълно започнатия обрат и след добра игра на блокада, Русия грабна и втория гейм с 25:22.

Третата част започна много равностойно, а при първата пауза гостите имаха аванс от една точка (7:8). Последваха силни минути за капитана Парапунов, който първо не даде шанс на руснаците с хубава атака по диагонала, а след това заби два поредни аса и изведе своя тим напред в резултата при 10:9. Нашите момчета не успяха да продължат този възход в играта си и второто прекъсване дойде при 14:16 за „Сборная“. Гостите задържаха преднината си от 2 точки до 17:19, когато започна и големият обрат в двубоя. На сервис за българския тим отново застана Парапунов, който първо наниза директна точка, а след това изпълни нов силен начален удар, който върна топката в полето на домакините и след чудесна атака през центъра резултатът бе изравнен – 19:19. Михаил Николаев веднага поиска прекъсване, но след подновяването на играта нашите момчета организираха страхотна блокада и поведоха с 20:19. Това даде импулс в играта на „трикольорите“ и те затвориха третия гейм с 25:22.

Четвъртата част започна по най-добрия начин за младите „лъвове“, които водеха с 8:4 при първото техническо прекъсване. Главна заслуга за тази преднина имаше централният блокировач Алекс Грозданов, който заби 4 поредни аса. Николай Манчев добре разпределяше тежестта в атака със своите нападатели и втората задължителна пауза дойде при 6 точки преднина за българите - 16:10. До края на гейма играчите на Драган Иванов продължиха да доминират и изравниха резултата след 25:15.

Руснаците започнаха много надъхано решителния тайбрек и още в началото взеха аванс от 2 точки при 3:5, което принуди старши-треньорът на домакините да поиска таймаут. След него „трикольорите“ изравниха резултата до 5:5, но техническото прекъсване дойде при 7:8 в полза на гостите. Нашите момчета спечелиха следващото разиграване, а Ивайло Иванов направи страхотна единична блокада и даде преднина на България при 9:8. Това сякаш смути гостите, които в следващите разигравания започнаха да изпращат топката далеч в аут и избраниците на Драган Иванов спечелиха решителната част с 15:10, а с това и неофициалната среща със „Сборная“ с 3:2.

Стефан Иванов завърши с най-голям актив от 15 точки, а Радослав Парапунов добави 14 точки за успеха. Пламен Шекерджиев и Ивайло Иванов пък реализираха по 8 точки.