Барса подчини Реал Мадрид в корида и низ от положения, каталунците дръпнаха с 4 точки (видео+галерия)

Отборът на Барселона пречупи с 2:1 Реал Мадрид в Ел Класико номер 230, което беше част от 28-ия кръг на Ла Лига. Жереми Матийо (19) и Луис Суарес (56) зарадваха с голове всички, които обичат Барса, а попадението на Кристиано Роналдо (31) е малка утеха за мадридистите. 98 760 зрители на "Камп Ноу" видяха много интригуващ мач, украсен със солиден брой голови положения, но и много нарушения, заслужаващи картони. Любопитното е, че тимът на Карло Анчелоти в големи етапи от срещата владееше повече топката и натикваше каталунците във и в близост до наказателното им поле. След гола на Суарес в 56-ата минута обаче "лос кулес" тръгнаха смело напред и изпуснаха да спечелят по-убедително. Срещата ще се запомни и с 11-те показани жълти картона, кореспондиращи със заряда на дуела. Победата даде преднина на Барса от четири точки на върха в класирането десет кръга преди края.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Луис Енрике подреди очакваните 11, включвайки в халфовата линия Хавиер Масчерано вместо Серхио Бускетс, а Жереми Матийо в центъра на защитата. Аржентинецът си партнираше в средата на терена с Иван Ракитич и Андрес Иниеста. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар оформиха нападателния тризъбец на каталунския тим. Карло Анчелоти разчиташе на обичайната си защитна двойка - Пепе и Серхио Рамос. Лука Модрич, Тони Кроос и Иско спечелиха доверието в "бялата" халфова линия, а най-отпред се появиха вездесъщите Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Срещата започна с привидно прибрана игра на "лос меренгес", които се бранеха в система 4-4-2. В третата минута Луис Суарес изведе чудесно Андрес Иниеста, който навлезе в наказателното поле и се опита да му я върне. Уругваецът не можа да засече, а кълбото излезе в корнер след игра с гърди на Иско. "Осмицата" на каталунския тим беше настъпен лошо от Даниел Карвахал, но успя да продължи игра.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Първият по-остър набег на гостите от "Сантиаго Бернабеу" беше в осмата минута - Бейл потърси Бензема, а френският нападател стреля без забавяне между краката на Жерард Пике, но на три метра в аут. След десетата минута "лос бланкос" се настаниха трайно за няколко минути пред вратата на Клаудио Браво. В 12-ата Бензема задържа топката на левия фланг и центрира към далечната греда, Кристиано беше оставен сам, ала нямаше късмет, след като топката се отби в напречната греда. Португалецът засече с вътрешен от въздуха, чилийският вратар беше преодолян, но гредата бе насреща.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Минута по-късно Иско отправи остър нисък изстрел, след което топката профуча покрай гредата. В 17-ата домакините изградиха хубава акция с диригент Меси. Лео намери Неймар на ръба на наказателното поле, бразилецът центрира, след коет "десетката" не стреля добре с глава. В 19-ата минута Барса успя да дръпне в резултата с 1:0 след неочакван голмайстор. Суарес извоюва фаул, Меси центрира, а Матийо отбеляза с глава едва първия си гол в Ла Лига. Френският защитник беше изпуснат от Рамос.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 В 25-ата Марсело направи рейд около дъгата, а след това ударът му с десния крак беше насочен в крака на Матийо. В рамките на 31-ата минута "лос блаугранас" изпуснаха страхотна възможност, а в ответната акция Кристиано Роналдо изравни. Първо след корнер, Пике се пребори за топката, Суарес нанесе удар, а Неймар сложи крак на три метра от голлинията и уцели точно вратаря Икер Касийяс. Секунди по-късно Бензема даде великолепна асистенция с пета, а Роналдо насочи без забавяне в десния долен ъгъл на Браво - 1:1.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 В 33-ата минута поизнервеният Неймар изрита Бейл, но това остана скрито за рефера Матеу Лаос. До края на полувремето тимът на Анчелоти имаше инициативата и пропусна да се оттегли на почивка с преднина. В 40-ата минута Кристиано беше на сантиметри в засада, която не се видя в реално време. Португалецът насочи с глава към Бейл, който прати топката в мрежата. Попадението на беше зачетено. В 42-ата "седмицата" на мадридчани нанесе страховит шут от 25 метра - Браво изби с класа над гредата. След изпълнението на корнера топката остана някъде около дузпата, а Бейл я прати до гредата в аут, когато изглеждаше, че няма как да пропусне. Като цяло Реал Мадрид създаде повече положения през първата част и игра по-силно от фаворизирания си опонент.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 И началото на второто полувреме предложи непривична игрова обстановка - Реал Мадрид владееше по-често топката, а традиционният доминатор в "синьо-червено" се задъхваше в опитите си да задържа кълбото. Веднага след началото на втората част сантиметри не стигнаха на Бейл да изпревари Браво. В 48-ата минута Неймар показа техника и находчивост, измъквайки се на тъча и принуждавайки Даниел Карвахал да го фаулира с картон. В 51-ата Пепе се прояви с важна намеса, изпреварвайки бразилското крило на Барса.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Точно когато гостите владееха продължително и атакуваха, дойде вторият гол на каталунците. Даниел Алвеш хвърли далечен пас към Суарес, защитата на Мадрид позадрема за секунди и беше наказана. Лучо обърна по прекрасен начин топката към далечния ъгъл, а Касийяс не съумя да неутрализира изстрела - 2:1.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Веднага след това гостите опитаха да отвърнат, но Роналдо и Рамос сякаш си попречиха при корнер. В 60-ата минута Масчерано съсече Роналдо, но съдията даде авантаж, след което и картон на аржентинеца. Мигновено след фаула Ел Хефесито поиска втори жълт картон за CR7 заради реакцията на португалеца, която не се видя добре. В 66-ата реферът пощади "лос меренгес", след като подмина нарушение на Карвахал срещу Неймар. Това трябваше да бъде фаул и втори жълт картон за десния защитник.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 След попадението Барса заигра по-силно и зареди положения пред Касийяс. В 67-ата Неймар тръгна от центъра, преодоля трима-четирима защитници и реши да завърши сам, допускайки грешка. Номер "11" шутира много неточно вместо да изведе свободния Суарес. В 73-ата най-сетне Меси намери пространство пред наказателното поле, но фалцовият му изстрел от дъгата за мъничко размина дясната греда на вратаря.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Минута по-късно Лео се измъкна, имаше две опции пред себе, но може би избра грешната, подавайки на Неймар, който се устреми под ъгъл и не уцели вратата. Суарес беше в по-добра позиция вляво. Към края на двубоя Луис Енрике предприе дефанзивни смени, включвайки Серхио Бускетс, рекордьора вече по участия в Ел Класико Чави Ернандес и Рафиня Алкантара.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 В 77-ата Ней чукна технично към Меси в наказателното поле, но топката срещна крак на защитник. При следващата атака Бензема шутира диагонално от 22 метра, кълбото рикошира, но Браво се прояви брилянтно, разтегна се и изби. В края на мача каталунците създадоха още положения, но ги пропуснаха. В 86-ата Лео изведе бързака Жорди Алба сам срещу Икер - левият бек не можа да преодолее мадридския страж. Минута по-късно отново стражът на гостите спаси, след като Меси насочи точно след пас на Алба. В края Суарес сбърка няколко паса, ала момчетата на Карлето не съумяха да организират достатъчно опасна акция.

Барселона - Реал Мадрид 2:1 Така Барселона вече има четири точки аванс. При равни точки в края на класирането обаче Реал ще е шампионат заради по-добрите си показатели в директните сблъсъци (победа с 3:1 на "Бернабеу"). Каталунците продължават да се борят на три фронта, а не е изключено двата тима да се срещнат и в Шампионската лига.