Байерн на колене (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) изигра един от най-слабите си двубои под ръководството на Джосеп Гуардиола и логично допусна домакинска загуба с 0:2 от Борусия (Мьонхенгладбах) в последната среща от 26-ия кръг на Бундеслигата. Рафаел вкара двата гола от идентични ситуации в 30-ата и 77-ата минута. Голяма вина за първия носи вратарят Мануел Нойер, който подцени изстрела към него.

По-рано през деня обаче преследвачът Волфсбург стигна само до 1:1 при гостуването си на Майнц 05, с което разликата между двата тима е 10 точки осем кръга преди края.

Поражението е второ за баварците от началото на сезона след това от "вълците" на старта на пролетния дял и първо в Бундеслигата на "Алианц Арена" от април миналата година насам.

Трите точки пък утвърдиха "жребчетата" на трета позиция. Борусия успя да спре Байерн и в първия мач между двата тима по-рано през сезона, когато срещата в Мьонхенгладбах завърши 0:0.

Байерн (Мюнхен) - Борусия (Мьонхенгладбах) 0:2

Ден преди настоящия двубой наставникът на Борусия Лусиен Фавре обяви, че знае как да спечели в Мюнхен и в крайна сметка изпълни заканата си. Той беше подредил много добре своя състав, който се възползва по максимален начин от неточностите в играта на домакините. Гостите действаха без чист нападател и отправиха само четири изстрела към Нойер, като два от тях спряха в мрежата му, единият се отби в гредата, а четвъртият излезе в аут. При малко повече точност в края разликата можеше да стане още по-голяма.

Другата лоша новина за шампионите е свързана с Ариен Робен. Холандецът напусна с контузия още в 24-ата минута след грубо влизане от страна на Тони Янтшке.

Гуардиола избра да остави Томас Мюлер сред резервите, но световният шампион се появи в игра в средата на първата част. Франк Рибери пък дори не беше в групата, тъй като не успя да се възстанови от контузията си в глезена. На пейката за първи път през сезона седна Тиаго Алкантара, който току-що се оправи след поредната си травма. Там беше и капитанът Филип Лаам, който през втората част се завърна в игра.

Домакините имаха една възможност в 3-ата минута чрез Хуан Бернат, но доброто начало се оказа измамно. След това Байерн не знаеше как да пробие защитата на съперника и до края на първата част реално не създаде нито едно 100-процентово положение.

Футболистите на Борусия не бързаха за никъде и изчакаха до 30-ата минута, когато за първи път шутираха към Нойер. Патрик Херман центрира отдясно към Рафаел, който насочи кълбото към вратата, където обаче стражът на домакините не реагира адекватно и гостите поведоха с 1:0.

Нещата не се промениха значително и през втората част. Липсата на идеи в играта на домакините доведе до изваждането от игра на Чаби Алонсо и Марио Гьотце, от които по принцип се очаква да решават сложните ребуси. Заменилите ги Себастиан Роде и Лаам бяха просто фигуранти.

Борусия пропусна да удвои преднината си в 70-ата минута, когато гредата помогна на Нойер след изстрел на Андре Хаан.

Седем минути след това обаче Кристоф Крамер нахлу в полето на Байерн и подаде към Рафаел, който отново промуши кълбото под Нойер за 2:0.

След това Байерн отговори с поредица от центрирания, като само едно от тях се оказа наистина опасно, но Ян Зомер парира ударите на Роберт Левандовски и Мюлер.

Иначе Гуардиола пропусна да постави нов клубен рекорд. Ако отборът му беше спечелил, за него това щеше да бъде победа №50 за първенство от общо 60 двубоя. Досегашното върхово постижение е от 50 успеха в повече от 70 срещи.

Преди началото на мача футболистите излязоха на терена, съпроводени от деца, страдащи от Синдрома на Даун.

Сега предстои пауза в Бундеслигата, а при подновяването на първенството след две седмици Байерн гостува на Борусия (Дортмунд). Визита очаква и Борусия (Мьонхенгладбах) - на Хофенхайм.