Юнайтед спря Ливърпул и стъпи здраво на четвъртото място, Джерард антигерой в последното си дерби (видео)

Манчестър Юнайтед победи големия си съперник Ливърпул с 2:1 на "Анфийлд' в 192-рото издание на голямото дерби на английския футбол. Така "червените дяволи" сложиха край на серията на мърсисайдци от 13 шампионатни мача бе загуба. За последно селекцията на Брендън Роджърс бе победена в Премиър лийг именно от Юнайтед на 14 декември миналата година. Паралелно с това "червените дяволи" се откъснаха на пет точки пред Ливърпул в битката за топ 4.

Хуан Мата (14' и 59') се превърна в герой за Манчестър Юнайтед с две попадения, а капитанът на мърсисайдци Стивън Джерард бе на обратния полюс за своите, след като получи директен червен картон 38 секунди след появяването си в игра в началото на втората част. Въпреки това Даниел Стъридж успя да върне едно попадение в 69-ата минута, а в добавеното време Симон Миньоле лиши Юнайтед от по-изразителен успех, спасявайки дузпа на Уейн Рууни.

Брендън Роджърс заложи на същия стартов състав, който започна и при победата над Суонзи в началото на седмицата. Даниел Стъридж започна на върха на атаката, като Филипе Коутиньо и Адам Лалана му помагаха по фланговете.

Луис ван Гаал също не бе правил промени в своя титулярен състав. Това означаваше, че Уейн Рууни водеше атаката на гостите, а Радамел Фалкао и Анхел ди Мария бяха резерви за началото.Ливърпул - Манчестър Юнайтед

Гостите започнаха малко по-агресивно и в 14-ата минута се възползваха от грешка  на Ливърпул в дефанзивен план. Алберто Морено закъсня с връщането си и остави голяма дупка в отбраната на домакините, Ерера изведе добре Мата, който се измъкна на ръба на засадата и с перфектен удар по земя прати топката в далечния на Миньоле ъгъл.

В 35-ата минута Адам Лалана пропусна стопроцентова възможност да изравни резултата, като това бе и първата истинска опасност, създадена от мърсисайдци. Хендерсън изведе с дълго подаване Стъридж, който с перфектно докосване намери непокрития бивш играч на Саутхамптън, но той не успя да намери опразнения от Де Хеа ъгъл. Вратарят само изгледа как топката премина встрани от вратата му.

Като цяло Манчестър Юнайтед бе по-дейният отбор през първата част и едва в заключителните минути Ливърпул се активизира. Селекцията на Роджърс обаче не успя да покаже типичния си разнообразен атакуващ футбол, като дълбоката преса на гостите се оказа трудна за преодоляване от страна на червените.

В добавеното време Карик стреля опасно, но Миньоле спаси.

Стивън Джерард се появи на терена за началото на втората част и 38 секунди след това получи директен червен картон заради това, че стъпи на крака на Ерера.

В 59-ата минута Манчестър Юнайтед нанесе нов тежък удар на своя домакин с втория гол на Хуан Мата в срещата. Този път испанецът бе изведен технично от Ди Мария, след което от въздуха, със странична ножица, се разписа за 0:2.Ливърпул - Манчестър Юнайтед

Въпреки лошото начало на втората част, Ливърпул успя да намали в 69-ата минута. Коутиньо отне от Джоунс в половината на гостите, след което продължи много добре към Стъридж. Нападателят стреля в близкия на Де Хеа ъгъл, стражът не се намеси добре и резултатът бе намален.Ливърпул - Манчестър Юнайтед 1:2

Ливърпул натисна своя съперник, опитвайки да стигне до изравнително попадение, но това така и не се случи. В добавеното време гостите дори можеха да направят победата си по-изразителна, след като получиха доста спорна дузпа за нарушение на Джан срещу Блинд. Миньоле обаче спаси удара на Рууни от бялата точка. В крайна сметка мърсисайдци трябваше да се примирят с първата си шампионатна загуба за 2015-а година. Благодарение на успеха "червените дяволи" дръпнаха с пет точки пред днешния си съперник в битката за топ 4.