Разгром в Киев сложи край на английското участие в Европа (видео)

Динамо (Киев) изигра един от най-силните си мачове в последните години и разгроми Евертън с 5:2, като по този начин се класира за 1/4-финалите в Лига Европа. Украинският гранд загуби първата среща с 1:2, но днес направи на пух и прах "карамелите" пред препълнените трибуни на Олимпийския стадион в Киев. С отпадането на Евертън приключи участието на английските отбори в евротурниритеза този сезон, след като вчера Манчестър Сити напусна борбата в Шампионската лига със загуба от Барселона.

Срещата се превърна в истинско зрелище, за което основна заслуга имаха домакините. Украинският тим бързо взе инициативата и създаде няколко интересни атаки, но и контрите на Евертън не бяха никак безопасни. Първият гол падна в 21-ата минута, когато Андрий Ярмоленко си освободи пространство и в типичния си стил, с фалцов удар с левия крак, направи безпомощен лошо пласирания Тим Хауърд. Малко по-късно звездата на Динамо остана на добра позиция в наказателното поле, но този път Хауърд спаси изстрела му.

Гостите отговориха веднага и в 29-ата минута изравниха благодарение на Ромелу Лукаку. Белгийският национал изненада Александър Шовковски с мощен удар и оплете топката в мрежата. Динамо обаче продължи да е по-добрият отбор и много скоро изравни общия резултат. След кратко разбъркване в наказатленото поле Лукаш Теодрочик се оказа непокрит на няколко метра от вратата и се разписа за 2:1. Само две минути по-късно шут на Мигел Велосо рикошира в бранител на Евертън и топката за трети път се озова във вратата на Хауърд.

През второто полувреме английският тим трябваше да заиграе по-атакуващо, но така остави още повече свободни пространства за бързите нападатели на домакините. В 56-ата минута ветеранът Олег Гусев отблизо направи резултата 4:1 и доближи Динамо до следващата фаза. Шут на Рос Баркли в 61-ата минута срещна гредата, но това бе една от малкото добри атаки на "карамалите".

Четвърт час преди края левият бек на Динамо Антунеш изстреля истински снаряд от над 30 метра и заби топката в горния десен ъгъл на вратата. Евертън буквално рухна и само гредата спаси Хауърд от шести гол след удар на Ярмоленко.

В 82-ата минута капитанът на гостите Фил Ягиелка върна едно попадение след центриране от корнер на Лйетън Бейнс. Англичаните опитаха финален щурм, но се нуждаеха от още два гола, а бранителите на Динамо действаха хладнокръвно и не допуснаха сериозни грешки.

ДИНАМО (КИЕВ) - ЕВЕРТЪН 5:2 (3:1)
1:0 Ярмоленко (21)
1:1 Лукаку (29)
2:1 Теодорчик (35)
3:1 Велосо (37)
4:1 Гусев (56)
5:1 Антунеш (76)
5:2 Ягиелка (82)