Лекция по италиански: Безмилостен Юве унищожи Борусия Д (видео + галерия)

Ювентус изигра един от най-добрите си мачове в евротурнирите през последните години и разгроми с 3:0 като гост Борусия (Дортмунд) в реванш от осминафиналите на Шампионската лига. По този начин "бианконерите" се класираха за следващата фаза с общ резултат 5:1 и дадоха да се разбере, че са имат амбиции за нещо голямо в турнира.

Над всички беше Карлос Тевес, който реализира два от головете и подаде за попадението на Алваро Мората. Аржентинецът откри резултата още в 3-ата минута с безкомпромисен шут от границата на наказатленото поле, а в 79-ата сложи точка на спора с 23-ия си гол за сезона. Домакините играха изненадващо слабо и разочароваха преданите си фенове.

Старши треньорът на Борусия Юрген Клоп заложи на очакван състав. На върха на атаката започна Пиер-Емерик Обамеянг вместо Чиро Имобиле, а зад него действаха Марко Ройс, Хенрих Мхитарян и Кевин Кампъл. На пейката остана Шинджи Кагава.

Гостите от Италия бяха без контузения Андреа Пирло. Масимилиано Алегри пусна в атака Карлос Тевес и Алваро Мората, а в ролята на офанзивен халф беше е Роберто Перейра. Артуро Видал, Клаудио Маркизио и Пол Погба бяха другите полузащитници на "старата госпожа".

Преди началото на двубоя публиката на Борусия разгърна впечатляваща хореография, напомняща за финала между двата отбора през 1997 година, когато "жълто-черните" се наложиха с 3:1 и стъпиха на европейския връх.

Юве обаче стартира със самочувствие и още в началото Алваро Мората създаде напрежение в полето на домакините, но топката беше изчистена. В 3-ата минута брилянтно изпълнение на Тевес вдигна на крака 5000 гостуващи привърженици. Аржентинецът пое топката пред наказатленото поле и с топовен шут не остави шансове на Роман Вайденфелер.

В минутите след гола футболистите на Борусия бяха смутени и често бъркаха наглед елементарни пасове. Германският тим трудно организираше атаките си и не успяваше да застраши вратата на Джанлуиджи Буфон. Домакините владееха повече топката, но контрите на Юве бяха по-опасни. При една от тях отново Мората показа добра техника, но в последния момент беше спрян от шпагат на Хумелс.

В 16-ата минута Вайденфелер се справи с коварен изстрел на Стефан Лихтщайнер. Последваха няколко ситуации, които изнервиха футоблистите, а реферът Милорад Мажич незнайно защо не показа жълт картон на най-дейния в разправиите - Артуро Видал.

В средата на полувремето Погба се хвана за крака след нарушение срещу него на Папастатопулос и стана ясно, че няма да може да продължи. Алегри пусна на мястото на французина защитника Андреа Бардзали, който доскоро лекуваше травма.

Ройс и Обамеянг оставаха изолирани от играта, а крайните бранители на Борусия не оказваха достатъчно подкрепа на офанзивните футболисти. В края на първата част вестфалци се настаниха в половината на Ювентус, но така и не успяха да затруднят Буфон и защитниците пред него.

на почивката Юрген Клоп извади Марсел Шмелцер и вместо него пусна в игра Оливер Кирх. По-интересните ситуации в началото на полувремето отново бяха създадени от Ювентус. На два пъти Мората се озова на стрелкова позиция, но и в двата случая Вайденфелер запази самообладание и спаси тима си.

След час игра Клоп реши да предприеме нови рокади и извади неубедителните Мхитарян и Свен Бендер, а техните места заеха Адриан Рамос и Якуб Блашчиковски. Този ход не промени нищо и домакините бяха все така безсилни в желанието си да стигнат до гол.

В 70-ата минута отбраната на Борусия допусна традиционната си груба грешка, Тевес се измъкна на ръба на засадата и подаде на абсолютно непокрития Мората, който на празна врата опъна мрежата. Този гол реши всичко около крайния победител в двубоя и малкото съпротивителни сили на германците изчезнаха. В 79-ата минута Тевес получи хубав извеждащ пас от Перейра и направи резултата 0:3.

До края срещата се доиграваше и Ювентус постигна поредната си победа в Дортмунд, където никога не е губил в евротурнирите. ЗА Борусия остава надеждата, че със силен финален спринт в Бундеслигата ще успее да се класира за следващото издание на Шампионската лига.

БОРУСИЯ (Д) - ЮВЕНТУС 0:3