Барса смачка Сити, но си поигра с огъня (видео + галерия)

Отборът на Барселона се класира за рекорден осми пореден 1/4-финал в Шампионската лига след втора победа над английския първенец Манчестър Сити - този път с 1:0 у дома. Първата среща на британска земя беше спечелена от каталунците с 2:1. Тази вечер на "Камп Ноу" зрителите, сред които и Джосеп Гуардиола, видяха много силна игра от своя отбор, над дузина голови положения и само един гол. Иван Ракитич се разписа в 31-ата минута. В 78-ата Серхио Агуеро изпусна да изравни от дузпа, което щеше да направи оставащите минути много драматични. Като цяло Барса впечатли с тоталното си игрово превъзходство, но разочарова пред гола, което можеше да им струва скъпо. Джо Харт пък постави рекорд по брой спасявания в Шампионската лига.

Луис Енрике очаквано постави Хавиер Масчерано в халфовата линия при липсата на контузения Серхио Бускетс. "Лос блаугранас" стартираха в оптимален състав въпреки предстоящия сблъсък с Реал Мадрид. В предни позиции домакините разчитаха на Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Мануел Пелегрини избра система 4-4-1-1 с централен нападател Серхио Агуеро. Малко зад него действаше Давид Силва, подкрепян по крилата от Самир Насри и Джеймс Милнър. В центъра на отбраната на "гражданите" бяха разположени Венсан Компани и Мартин Демикелис.

С началото на двубоя Барса започна да създава положения, а защитниците на английския шампион правеха грешка след грешка при позиционирането. В петата минута Неймар загърби Бакари Саня и насочи топката към дузпата, ала тя не достигна до Меси. Минута по-късно бразилският флангови нападател беше изведен малко под ъгъл срещу Джо Харт, нацели близката греда, топката се разходи почти по голлинията и излезе в аут. Ней можеше и да подаде към свободния Меси.

В осмата акцията на "лос блаугранас" имаше скорост, Лео напредна, комбинира със Суарес, но уругваецът не успя да му върне в наказателното поле и Фернандиньо изби. В 11-ата домакините изградиха изящна акция, завършила с двойно подаване между Меси и Андрес Иниеста, а аржентинецът шутира мощно в краката на Харт въпреки малкия ъгъл. В 14-ата гостите от Острова също дръзнаха да атакуват сериозно. Туре Яя центрира ниска топка на десетия метър от голлинията, ала Даниел Алвеш чукна пред Милнър и улесни Марк-Андре тер Стеген.

В 16-ата Меси шутира доста опасно от фаул - топката прелетя малко над гредата. В 18-ата Александър Коларов изстреля топката от 23 метра, след което Тер Стеген плонжира и улови авторитетно. Минутка по-късно Суарес претендираше, че е задържан от Демикелис при опасна контра. Уругваецът се изстрелваше към наказателното поле. В 27-ата Давид Силва се хвърли много опасно на шпагат в краката на Меси, игра с топката, но съдията Роки прецени, че е извършил нарушение заради острото влизане. От 19-ия метър Ла Пулга отново прати топката малко над целта.

В 31-ата минута Меси даде зашеметителен голов пас по диагонала, защитата на Сити беше забравила за Иван Ракитич, който овладя на гърди и технично прехвърли Харт за 1:0. Преди да влезе в мрежата топката се чукна леко в напречната греда. Изнервянето в състава на Пелегрини пролича ярко при нарушението на Насри срещу Неймар, което можеше да бъде наказано и с червен картон при по-стриктен критерий.

В 40-ата Меси отново демонстрира магията си като голов асистент, пребори се за топката и копна много фино към Неймар, който предпочете пас и сбърка. В 44-ата манчестърци пак имаха късмет след пореден гаф в защита. Компани беше изостанал сериозно при опит за изкуствена засада, Суарес излезе сам срещу вратаря, търкули топката покрай него, но тя срещна гредата и напусна очертанията. Като цяло Барса доминираше тотално през първата част и изпусна множество голови положения.

Второто полувреме започна с низ от голови ситуации пред вратата на гостите. Секунди след подновяването на играта Суарес нахлу отдясно, центрира, а атаката завърши с удар на Иниеста в ръцете на вратаря. Минута по-късно Ракитич стигна до дъгата и предпочете да стреля и го направи безобразно. Неймар чакаше топката на много добра позиция. В 48-ата минута Меси хвърли великолепен извеждащ пас към нахлуващия отляво Жорди Алба, но крайният защитник стреля в крака на вратаря. В следващата атака и Меси опита един от малкото си шутове до момента - стреля по диагонала, но вратарят беше на мястото си и изби.

В 50-ата и "гражданите" получиха добра възможност - Давид Силва асистира на Агуеро, той сякаш преодоля Пике, но след това топката му беше избита само на пет метра от вратата. В 56-ата минута Тер Стеген беше напът да направи извънредна глупост, след като излезе на тъчлинията и загуби топката. Пике му направи голяма услуга и изби с глава бързия опит за удар. В 63-ата царят на пасовете Меси изведе Суарес и "деветката" стреля от външната страна на мрежата. В рамките на 64-ата минута имаше изключително напрежение и пред двете врати. Първо резервата Хесус Навас нахлу почти до гредата, върна назад, получи се голямо разбъркване, но топката някакси беше изчистена. Неймар се устреми напред и подаде прецизно към свободния Меси, но аржентинецът не разполагаше с достатъчно пространство да преодолее отличния днес Харт.

В 67-ата минута Туре Яя напомни за себе си с мощен шут, профучал покрай гредата в аут. В 71-ата топката попадна за втори път в мрежата на англичаните, но след отсъдена засада. Неймар беше изпуснат, но стреля в краката на вратаря, а при добавката Алба беше в нередовна ситуация. В 77-ата минута Неймар сякаш предизвика съдбата с пореден небрежен пропуск. Бразилецът отново се изправи абсолютно сам срещу вратаря и аристократично стреля в крака му. В следващата атака гостите от "Етихад Стейдиъм" получиха дузпа. Жерард Пике постави крака си пред Агуеро и реферът не се поколеба да отсъди нарушение въпреки спорните обстоятелства. Кун не беше убедителен при изпълнението и позволи на германския страж да избие и опази своите от огромно напрежение.

В 80-ата минута Даниел Алвеш получи жълт картон, заради който щеше да пропусне първия 1/4-финален мач. В 86-ата дойде поредният грандиозен пропуск пред вратата на Сити. Меси изведе Суарес, а той се полакоми и би в тялото на вратаря вместо да завърти топката към непокрития Неймар. Наистина тази врата се оказа прокълната, след като и в 89-ата минута не падна гол. Неймар върна топката на Меси пред малкото наказателно поле, той замахна, но пак се намери крак, който да го спре.

Голямото препятствие за Барса ще е в неделя, когато на "Камп Ноу" идва Реал Мадрид. Жребият за следващата фаза е в петък. Сред осемте най-добри в Европа няма английски отбор. Единственият представител на международна сцена на англичаните е Евертън, който участва в Лига Европа.