Казийски с 13 точки, Тренто на точка зад Модена след 3:0 над Чита ди Кастело (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) отново се доближиха само на точка зад лидера в италианската Суперлига Пармареджо (Модена). Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев биха без проблеми у дома Алтотевере (Чита ди Кастело-Сансеполкро) с 3:0 (25:16, 25:19, 25:19) в мач от 23-ия кръг, игран тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Пала Тренто". В същото време лидерите от Модена загубиха гостуването си на Топ Волей (Латина), с национала Тодор Скримов, с 1:3 гейма.
Казийски с 13 точки, Тренто на точка зад Модена след 3:0 над Чита ди Кастело
Така трентинци продължават да са на 2-ро място във временното класиране с 53 точки след 18 победи и 3 загуби и на точка зад отбора Модена, който има 54 точки също след 18 победи и 3 загуби. В следващия 24-ти кръг е голямото дерби именното между двата тима. Срещата е в събота (21 март) от 18,30 часа българско време в зала "Паласпорт Дж. Панини" в Модена.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което домакините дръпнаха с 8:4 след серия от силни сервиси на Матей Казийски, включително и два аса. Разликата леко нарасна до 12:7 след атака на Филипо Ланца. Въпреки усилията на гостите от Чита ди Кастело Тренто продължи да води до 14:10 след блокада на Казийски. Малко след това българската звезда отново застана на линията за начален удар, а преднината на трентинци нарасна до 19:12. Резултатът стана 22:14 след ас и блокада на Ланца, след което момчетата на Радо Стойчев спокойно взеха гейнма с убедителното 25:16 след атака през центъра на Матео Бургщалер.
След равностойното начало на втората част волейболистите на Чита ди Кастело поведоха със 7:5 след успешна атака и ас на Луиджи Рандацо. Тренто моментално обърна до 9:7 в своя полза след две атаки на Матей Казийски, пайп на Филипо Ланца и ас на словашкия диагонал Мартин Немец. Независимо от опитите на гостите да изравнят, "жълто-сините" продължиха да водят до 12:11 след нова атака на Ланца. Постепенно разликата нарасна до 16:13 и 20:16 след силни изяви на Немец. Преднината на Тренто стана 23:17 след две блокади срещу бившия играч на трентинци Доре Дела Лунга и една негова грешка в нападение. В крайна сметка Казийски и компания затвориха гейма при 25:19 в своя полза и поведоха с 2:0.
В началото на третия гейм Тренто поведе с 4:1 след две блокади на Матео Бургщалер и с 6:2 след атака на Мартин Немец. Постепенно Чита ди Кастело стигна до равенство при 7:7 благодарение на добрата игра на блокада на Даниеле Мацоне. Трентинци си върнаха преднината при 10:8 след ас на Емануеле Бирарели. Разликата продължи да расте до 13:9 и 15:10 отново благодарение на сервисите на Матей Казийски. При 16:11 Радо Стойчев смени звездата си с Микеле Федрици, но въпреки това предимството продължи да расте до 20:13 след ас на Ланца. Тренто без проблеми спечелиха гейма с 25:19, а с това и мача с 3:0.
Матей Казийски игра стабилно и стана втори по резултатност за Тренто с 13 точки (4 аса, 1 блок, 53% ефективност в атака, 43% позитивно и 21% перфектно посрещане), а Филипо Ланца добави още 14 точки (2 аса, 2 блока, 63% ефективност в атака, 55% позитивно и 27% перфектно посрещане) за победата. За тима на Чита ди Кастело Горан Марич (2 блока и 55% ефективност в атака) и Доре Дела Лунга (55% ефективност в атака, 67% позитивно и 33% перфектно посрещане) реализираха съответно 13 и 12 точки.
ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - АЛТОТЕВЕРЕ (ЧИТА ДИ КАСТЕЛО-САНСЕПОЛКРО) 3:0 (25:16, 25:19, 25:19)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 4, Мартин Немец 11, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Филипо Ланца 14, Емануеле Бирарели 6, Матео Бургщалер 3 - Масимо Колачи-либеро (Тициано Мацоне, Микеле Федрици 1)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ЧИТА ДИ КАСТЕЛО-САНСЕПОЛКРО: Антонио Корвета, Горан Марич 13, Доре Дела Лунга 12, Луиджи Рандацо 6, Даниеле Мацоне 5, Андрий Аганиц 3 - Федерико Този-либеро (Тамаш Кашап 1, Лудовико Долфо, Давид Ленси-либеро)
Старши-треньор: Фаусто Полидори.

СНИМКИ: trentinovolley.it, Марко Трабалца

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - ЧИТА ДИ КАСТЕЛО 3:0 - ТУК!!!