Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но оцеля (видео + галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров започна с изключително трудна победа участието си на "Мастърс" турнира в Индиън Уелс. Поставеният под номер 11 в основната схема българин се включи директно от втория кръг и елиминира представителя на Австралия Ник Кирьос със 7:6(2), 3:6, 7:6(4) след повече от два часа игра. Григор беше на гейм от отпадането, след като допусна пробив при 4:4 в третия сет, но точно тогава съперникът му се контузи и до края на двубоя не можеше да се придвижва добре по корта. Това позволи на Димитров веднага да върне пробива, а в тайбрека неговите нерви се оказаха по-здрави и той се наложи със 7:4.

До днес Димитров и Кирьос не се бяха срещали в официален мач. Победата осигури на българина 31 670 долара от наградния фонд, както и 45 точки за световната ранглиста. В третия кръг пък негов съперник  ще бъде Томи Робредо или Андрей Голубьов. При успех, Димитров за първи път ще постигне две поредни победи в Индиън Уелс.Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но победи

За пореден път Григор Димитров демонстрира двете си лица. На няколко пъти той вдигна публиката на крака с брилянтни отигравания в трудни ситуации, но не липсваха и детинските грешки, които бяха на път да го лишат от победата. Най-необяснимият пропуск на хасковлията беше негов удар в мрежата при паднал съперник и опразнен корт. С тази точка българинът загуби подаването си и изостана с 4:5 в третия сет, но контузията, която Кирьос получи при падането си, помогна на Григор все пак да обърне нещата в своя полза.

Първият сет премина при пълна доминация на сервиращите, като нито един от тях не успя дори да стигне до пробив. Началният удар беше основното оръжие на Кирьос и 19-годишният австралиец се осланяше изцяло на него. Димитров също сервираше добре и сравнително лесно печелеше геймовете си. Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но победи

Всичко това доведе до тайбрек, който се оказа успешен за първата българска ракета. Димитров направи минипробив за 2:1, след което не изпусна инициативата. Грешка на Кирьос от бекхенд направи резултата 2:6, а Гришо се възползва още от първата си възможност, за да затвори сета.

Първият пробив в мача дойде едва в осмия гейм на втория сет и той беше в полза на Кирьос. Австралиецът спечели изпълненото с грешни отигравания подаване на Димитров и задържа аванса си на собствен сервис, печелейки втората част с 6:3.Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но победи

Григор явно бе твърде разочарован от себе си и на старта на третия сет трябваше да спасява две точки за пробив. Благодарение на добре пласирания си сервис той се справи с тежката ситуация, но и при следващите си подавания продължи да има проблеми с напористия австралиец. При 2:2 Димитров отново беше опрян до стената, но с прекрасно воле на мрежата елиминира опасността.

Всеки следващ гейм на българина ставаше по-труден. При 4:4 Кирьос се добра до два брейкпойнта и реализира още първия от тях, което всъщност беше огромен подарък от страна на Димитров. Въпреки че видя, че съперникът му се подхлъзва и пада, Гришо направи немислимото и заби топката в мрежата, вместо просто да я прехвърли. Също толкова изненадващо Кирьос не пожела медицински таймаут и веднага сервира за мача. Точно тук обаче първият му сервис спря да влиза и се стигна до 15:40. Този път Григор не рискува, влезе в разиграване и дочака още една грешка на съперника си, за да върне пробива.Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но победи

Двамата си размениха по още един гейм и победителят трябваше да бъде определен след тайбрек. В него перфектен ретур на Григор при 3:3 точки му донесе решителния минипробив. Кирьос спаси първия мачбол, но в следващото разиграване прати топката в аут и Димитров вдигна победносно ръце.

Ако Григор преодолее и следващия кръг, той ще си осигури 59 хиляди долара и 90 точки за световната ранглиста. Дори и да отпадне, българинът няма да загуби точки, защото през миналата година отстъпи в същата фаза на Ернест Гулбис.