Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Барса ще е лидер преди Ел Класико, Меси отвя Кристиано (видео + галерия)

Отборът на Барселона извоюва победа с 2:0 като гост на Ейбар в среща от 27-ия кръг на Ла Лига, играна на "Ипуруа" в малкото баско градче. Лионел Меси отбеляза от дузпа в 31-ата минута, а в 54-ата удвои с глава. С тези две попадения аржентинецът вече има с две повече от Кристиано Роналдо в голмайсторската таблица. Каталунците дръпнаха с четири точки пред Реал Мадрид преди утрешния мач на "белите". Сигурно е, че Барса ще е водач в класирането преди големия сблъсък с "лос бланкос" на 22 март.

Лишен от наказаните Даниел Алвеш и Жорди Алба, Луис Енрике даде шанс на Мартин Монтоя и Адриано Корея. Лучо запази застрашените от санкция Хавиер Масчерано и Жереми Матийо. Иван Ракитич получи роля като опорен халф до Рафиня Алкантара и Сержи Роберто. Триото в нападение беше неоспоримото: Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Гайска Гаритано се бореше със система 5-3-2.

Ейбар - Барса - 0:2 Още във втората минута каталунците, облечени днес в резервните си екипи, имаха прекрасна възможност. Иван Ракитич беше оставен сам в наказателното поле, но нанесе добър удар с глава. Баските реагираха с два корнера в своя полза до петата минута. Момчетата на Гаритано, които носеха титулярните си синьо-червени цветове, пресираха смело и атакуваха без притеснения своя съперник. В 13-ата минута Суарес направи силен рейд отдясно, ала не намери съотборник с подаването си.

В 18-ата Меси предостави топката на Неймар при опасен фаул - топката се спря от стената. В 22-ата Лео направи брутално включване по дясното крило, навръзвайки трима, четирима съперници, след което подаде към Неймар и гостите от "Камп Ноу" загубиха топката. В 26-ата Енеко Боведа се включи остро отдясно, но центрира в краката на Жерард Пике.

Ейбар - Барса - 0:2 В 30-ата Меси стреля, топката се отби от крак на защитник и удари явно разперената ръка на Борха Екиса. Съдията Дел Серо Гранде не се поколеба и отсъди дузпа. Аржентинският лидер на "лос кулес", който днес носеше и капитанската лента, отбеляза с хубав висок удар в левия ъгъл на Хайме - 0:1. За първи път от дълго време "десетката" изпревари Кристиано Роналдо при голмайсторите - 31:30.

Саул Берхон направи две-три силни включвания отдясно, затормозявайки Адриано. В 40-ата Хави Лара стреля от 21 метра - топката премина покрай дясната греда на плонжиралия Браво. В 43-ата Меси и Суарес направиха двойно подаване в наказателното поле, но след центрирането на аржентинеца топката беше избита. В добавеното време Ракитич свали топката с гърди към Суарес и Раул Навас запази интригата с чудесен шпагат.

Ейбар - Барса - 0:2 В 52-ата минута Меси намери Неймар в наказателното поле, но вратарят Хайме застана на точното място. Следващата атака на домакините беше много опасна и Марк Бартра се намеси авторитетно пред Саул Берхон. В 54-ата Лео Меси вкара 32-ия си гол в Ла Лига - с глава след корнер. Аржентинецът беше оставен непокрит в наказателното поле и стреля от 13 метра към далечния ъгъл за 0:2. Защитник се опита да избие от голлинията, но само направи попадението по-зрелищно.

В 56-ата Пике игра с ръка извън наказателното поле, съдията даде авантаж и позволи опасен изстрел, избит трудно от Браво. Пет минути по-късно Неймар шутира от 20 метра - топката беше блокирана. В 62-ата минута в игра се появи Чави Ернандес, записвайки мач номер 750 с каталунците. В 63-ата Пике се справи добре при опасност пред Браво. В 89-ата Педро Родригес предпочете да шутира от малък ъгъл и намери ръцете на Хайме. В ответната атака домакините нямаха късмет и отблизо удариха напречната греда чрез резервата Федерико Пиовокари.

Ейбар - Барса - 0:2 В сряда вечер Барса играе с Манчестър Сити в 1/8-финал реванш от Шампионската лига. На 22 март е суперсблъсъкът с Реал Мадрид на "Камп Ноу".