Уайт срещу Уолдън на финала в Индия

Титлата на Откритото първенство на Индия по снукър ще бъде решена след сблъсък между Майкъл Уайт и Рики Уолдън. Това стана ясно, след като шампионът от турнира Shoot-Out надделя на 1/2-финала срещу победителя от първенството на планетата за ветерани Марк Уилямс с 4:2 фрейма. Междувременно Уолдън показа здрави нерви и навакса изоставане от 0:3, за да победи с 4:3 части Тепчая Ун-Но. Спечелилият финала между Уайт и Уолдън ще прибере 50 000 паунда, а финалистът - 25 000.

23-годишният Уайт завоюва първата си професионална титла именно на Shoot-Out през миналата седмица, а сега ще има шанса да грабне и първата си ранкинг купа в Мумбай. В изцяло уелския сблъсък обаче световният номер 22 надигра своя идол Уилямс. Уайт поведе с 3:1 след най-добър брейк от 126 точки. В петата партия Уилямс намали пасива след серия от 55 точки, но краят на мача дойде след великолепните 87 точки за Уайт, с които той оформи резултата от 4:2.

В другия 1/2-финален двубой Уолдън не се предаде и постигна чудесен обрат срещу тайландския си съперник. Така англичанинът е само на успех от четвъртия си ранкинг триумф и първи извън пределите на Китай. След като Ун-Но показа уменията си и по пътя към 1/2-финалите отстрани опасни противници като Дин Дзюнхуей и Марк Дейвис, той затвърди класата си и в началните минути срещу Уолдън. Заемащият 61-вата позиция в световната ранглиста тайландец записа срещу името си брейкове от 78, 62 и 68 точки, с което се доближи на фрейм от победата. Уолдън обаче не се даде без битка. Той се прояви с брейк от 81 точки за 1:3, а след това измъкна и петата партия. В шестата част английският състезател реализира серия от 78 точки и изравни за 3:3. В решаващата партия Уолдън имаше чудесен шанс, но се позиционира лошо при актив от 41 точки и трябваше да играе сейфти. Изоставайки в резултата при 42:47 точки Рики постави снукър, който му донесе 26 точки от фаулове на опонента. В крайна сметка Уолдън се възползва от разколебаването на Ун-Но и след като разчисти до розова топка, стигна до победата.