Източен Тимор стартира световните квалификации с убедителна победа

Отборът на Източен Тимор стартира с убедителна победа в Световните квалификации за Мондиал 2018 в зона Азия. Тиморците, които са бивша португалска колония, разбиха с 4:1 Монголия на своя стадион в Дили в първата си световна квалификация в историята изобщо. Нападателят Чикито Фелипе до Кармо вкара първия гол за Източен Тимор в тригодишния път към Световното първенство в зона Азия.

Всичките 208 страни-членки на ФИФА ще изиграят повече от 800 мача, за да определят 31 участника на финалите. Тази победа пък е едва четвърта за намиращия се на 185-о място в ранглистата на ФИФА отбор на Източен Тимор- островна нация в Югоизточна Азия. Те бяха приети в световното футболно семейство през 2005-а година, но в мача с Монголия всичките 10 хиляди билета за стадиона в Дили бяха разпродадени, а пред съоръжението беше монтиран огромен екран за останалите, които нямат възможност да влязат.

Друг местен герой- бързият и подвижен нападател, който е известен с прякора си Кито, откри резултата в 7-ата и добави нов гол в 10-ата. Роденият в Бразилия Родриго Силва вкара третия гол в 89-ата минута, а резервата Нето добави ново попадение в 91-ата. В 95-ата минута на мача монголците върнаха едно попадение чрез Батмонкиин Еркембаяр.

Реваншът в столицата на Монголия- Улан Батор, е другия вторник. По-късно днес кампанията си стартира и най-ниско поставеният отбор в ранглистата на ФИФА, намиращата се на 209-а позиция хималайска страна Бутан, която е с размерите на Швейцария. Бутанците гостуват на Шри Ланка, а останалите мачове са Индия- Непал, Йемен- Пакистан, Камбоджа- Макао и Тайван- Бруней. Шестте победители от този кръг продължават във втория кръг.