Страхотен Казийски с 26 точки! Тренто на полуфинал за Купата на CEV след ново 3:2 над Кнак (ВИДЕО)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) се класираха за полуфиналите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надделяха много трудно и драматично като гости над белгийския Кнак (Рьозеларе) с 3:2 (25:16, 17:25, 19:25, 25:20, 15:6) в среща-реванш от т.нар. "Чалъндж" кръг, игран късно снощи пред над 2000 зрители в зала "Шиервелде".

Така след две трудни победи с по 3:2 гейма трентинци се класираха за полуфиналите на турнира. Там Казийски и компания ще срещнат полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле), който отстрани испанския КАИ (Теруел) след победи с 3:0 и 3:1 гейма. Двете срещи са на 24 март (вторник) и 28 март (събота), като Тренто ще има домакинско предимство в реванша.

Трентинци започнаха отлично в първия гейм и бързо поведоха с 8:4 и 11:6 след силна игра в атака на Матей Казийски и на Емануеле Бирарели на блокада. Наставникът на домакините Емиле Русо поиска тайм-аут, но въпреки това втората техническа пауза дойде при 16:8 за италианския тим след две поредни атаки на словашкия диагонал Мартин Немец. Тренто спокойно взе гейма с убедителното 25:16 и поведе с 1:0. Домакините от Кнак реагираха мигновенно и в началото на втората част дръпнаха с 4:0 и 8:2 благодарение на Матайс Верханеман и Йопе Паулидес. Разликата набъбна до 12:2 след два блока на Паулидес и ас на Хендрик Тюрлинкс. Въпреки опитите на Тренто да се върне в гейма, белгийците продължиха да водят до 16:8 след нова успешна атака на Паулидес. След това Радо Стойчев пусна в игра младия диагонал Габриеле Нели на мястото на Немец, но независимо от това Кнак продължиха да поддържат преднината си до 22:13 чрез атаките на Верханеман, след което затвориха гейма при 25:17 и изравниха на 1:1.

Белгийският тим продължи със силната си игра и в третия гейм, като поведе с 6:2 благодарение на добрата игра при мрежата на Петер Куулман. Постепенно Тренто успя да изравни при 7:7 след серия от сервиси на Матей Казийски и няколко негови атаки, но Кнак веднага си върна преднината при 13:8 след нови силни изяви на Йопе Паулидес. Италианците постепенно стопиха изоставането си до 15:16 отново чрез Казийски, но като че ли силите им стигнаха до тук. Домакините продължиха да контролират играта и спечелиха геймас 25:19, с което поведоха с 2:1.

Четвъртата част стартира малко по-добре за волейболистите на Тренто, които поведоха със 7:5 след атака на Матей Казийски, но веднага допуснаха равенство при 7:7 след контра на Йопе Паулидес. Двата тима продължиха напълно равностойно до 12:12 и до втората техническа пауза, която дойде при минимална преднина за трентинци - 16:15. След това разликата нарасна до 20:17 след атака и блокада на аржентинския център Себастиан Соле. В крайна сметка момчетата на Радо Стойчев спечелиха гейма с 25:20 след две блокади на Соле и Емануеле Бирарели, с което вкараха мача в тайбрек. Петият решителен гейм тръгна равностойно до 5:5, след което благодарение на супер играта на Матей Казийски и ефективната блока на Соле Тренто го спечели с разгромното 15:6, а с това и мача с 3:2.

Матей Казийски изигра страхотен мач за Тренто и бе над всички с 26 точки (2 блока, 65% ефективност в атака, 52% позитивно и 33% перфектно посрещане) за победата. За тима на Кнак Матайс Верханеман реализира 19 точки (3 блока, 57% ефективност в атака, 67% позитивно и 31% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

КНАК (РЬОЗЕЛАРЕ, БЕЛГИЯ) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 2:3 (16:25, 25:17, 25:19, 20:25, 6:15)
КНАК: Ееми Тервапорти 3, Хендрик Тюрлинкс 14, Матайс Верханеман 19, Томас Русо 12, Йопе Паулидес 10, Петер Куулман 13 - Щайн Дейонкхеере-либеро (Щайн Д'Хулст, Гертжан Клаес, Рубен Ван Хиртум)
Старши-треньор: Емиле Русо
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 3, Мартин Немец 4, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 26, Филипо Ланца 13, Себастиан Соле 7, Емануеле Бирарели 6 - Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели 9, Микеле Федрици 1, Матео Бургщалер)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.