Невероятен Цецо Соколов с 29 точки! Халкбанк с пирова победа с 3:2 над Теди Салпаров и Зенит в ШЛ

Волейболният национал Цветан Соколов и неговият турски тим Халкбанк (Анкара) отпаднаха от плейофите на Шампионската лига след пирова победа. Момчетата на италианския треньор Лоренцо Бернарди надделяха драматично у дома над руския гранд Зенит (Казан), където пък играе либерото на националния ни отбор Теодор Салпаров, с 3:2 (25:23, 17:25, 25:18, 23:25, 16:14) в мач-реванш от Плейофи 6 на най-престижния европейски клубен турнир, игран снощи пред около 4500 зрители в зала "Башкент".

Въпреки успеха финалистите в ШЛ от 2014 година отпаднаха от плейофите, след като загубиха първата среща с 0:3 гейма в Казан миналата седмица. Теди Салпаров и компания пък се класираха за финалната четворка в Берлин на 28-и и 29-и март. Там на полуфиналите казанци ще играят срещу домакините от Берлин Рисайклинг Волей.

Първият гейм започна по-добре за гостите от Зенит, които бързо поведоха с 4:1 и 8:5 след няколко мощни сервиса на Максим Михайлов. Постепенно разликата нарасна до 14:8, но след това домакините от Халкбанк намериха играта си и успяха да изравнят при 15:15. До края на гейма турският тим игра малко по-добре и заслужено го взе след 25:23. Втората част тръгна равностойно и със здрава битка, но постепенно воденият от Владимир Алекно тим дръпна с 8:6 и 16:11. Руснаците показаха класата си в защита и затрудняваха максимално Халкбанк. Преднината им нарасна до 22:14, след което спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:17.

В началото на третия гейм Халкбанк поведе с 8:3 благодарение на сервисите на влезлия като резерва Емре Батур. Преднината на домакините продължи да расте до 13:7 след отлични изяви на разпределителя Улаш Къяк и либерото Нури Шахин. Халкбанк се оттегли с три точки преднина на втората техническа пауза - 16:13, след което не остави никакви шансове на Зенит - 25:18 и 2:1, с което запази живи шансовете за класиране на финалите. Четвъртата част на срещата се оказа решаваща. Двата тима играеха много внимателно и се опитваха да не допускат никакви грешки. Казанци поведоха с 8:5, но след това Халкбанк обърна до 16:13 в своя полза след страхотна игра на Цецо Соколов и световния шампион с Полша Михал Кубяк. Въпреки това, няколко грешки на турците помогнаха на Зенит да изравни при 19:19. Равенството се запази до 22:22, след което руснаците показаха железни нерви и спечелиха гейма с 25:23, с което на практика се класираха за финалната четворка.

Тайбрекът се игра в много странна атмосфера, след като мечтите на Халкбанк за класиране напред бяха разбити на пух и прах. Все пак Цецо Соколов и съотборниците му показаха решимост и спечелиха с 16:14. Така турският тим се сбогува с Шампионската лига с победа.

Цецо Соколов изигра невероятно силен мач за Халкбанк и бе над всички с 29 точки (1 блок, 3 аса и 56% ефективност в атака), но и неговите усилия се оказаха недостатъчни за чист триточков успех. От друга страна Теди Салпаров игра стабилно за Зенит и завърши с 63% позитивно и 47% перфектно посрещане. Най-полезен за руския гранд стана кубинският посрещач Вилфредо Леон с 19 точки (3 блока, 46% ефективност в атака, 25% позитивно и 15% перфектно посрещане), а американския национал Матю Андерсън (2 блока, 62% ефективност в атака, 50% позитивно и 23% перфектно посрещане) и звездата на тима Максим Михайлов (2 блока, 4 аса и 52% ефективност в атака) добавиха по 18 точки за победата. Трябва да се отбележи, че и тримата играха само до четвъртия гейм.

ХАЛКБАНК (АНКАРА, ТУРЦИЯ) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 3:2 (25:23, 17:25, 25:18, 23:25, 16:14)
ХАЛКБАНК: Улаш Къяк 5, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 29, Михал Кубяк 13, Бурутай Субашъ 9, Ресул Текелъ 11, Марчин Мозджонек 1 - Нури Шахин-либеро (Абдулах Джам, Емре Батур 9, Мико Еско, Джан Айвазоолу-либеро)
Старши-треньор: Лоренцо Бернарди
ЗЕНИТ: Мир Саейд Маруфлакрани, Максим Михайлов 18, Матю Андерсън 18, Вилфредо Леон 19, Николай Апаликов 2, Андрей Ащев 12 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Александър Гуцалюк 5, Виктор Полетаев 3, Игор Кобзар 1, Евгений Сивожелез 1, Алексей Спиридонов 1)
Старши-треньор: Владимир Алекно.