Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Левски първи след редовния сезон в женското първенство (ВИДЕО)

Волейболните шампионки от Левски спечелиха редовния сезон в женското първенство на НВЛ. За да сторят това, обаче, момичетата на Радослав Бакърджиев, трябваше доста да се потрудят, за да вземат точка от дербито срещу Марица в Пловдив. "Сините" успяха да изравнят до 2:2, след като изоставаха с 0:2, но в крайна сметка маричанки спечелиха с 3:2 (25:21, 25:21, 23:25, 26:28, 15:12)* след повече от два часа игра.

Марица наложи надмощието си в първия гейм и поддържаше предимство в резултата до края, дошъл при 25:21. Вторият гейм започна по-добре за гостенките от Левски, но между двете технически прекъсвания пловдивчанки направиха чудесен обрат, за да стигнат до удвояване на аванса след ново 25:21. Момичетата на Иван Петков започнаха и третата част с настроение и, когато постигнаха преднина от 6 точки, по всичко личеше, че отборът на Марица се е запътил към мечтаната чиста победа.  Самите състезателки, обаче, като че ли не можаха да повярват в нея и в самите себе си. Те допуснаха Левски постепенно да обърне резултата, да спечели гейма с 25:23 и така да си подсигури първото място от редовния сезон, а с него и полпозиция за плейофите, както и минимум вицешампионски завършек.

Оттук нататък двата отбора играеха вече за престиж, но и в търсене на психологическо предимство преди евентуалната им нова среща на финала.  В четвъртия гейм, първо Левски дръпна напред в резултата, после Марица обърна и натрупа разлика, но в крайна сметка нещата се завързаха и "сините" изравниха след 28:26. С по-добра игра и надмощие в тайбрека, все пак, пловдивчанки се добраха до победата след 15:12..

Страхотен мач за Левски направи Мирослава Паскова, която заби 28 точки (1 блок, 3 аса и 36 % ефективност в атака). Виктория Григорова добави 16 точки (7 блока!!!, 1 ас и 53% ефективност в атака) за "сините". За тима Марица Таня Събкова реализира 24 точки (2 блока, 4 аса, 49% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане), а Силвана Чаушева добави още 21 точки (2 блока, 1 ас и 34% ефективност в атака) за победата.

Така в крайното класиране след редовния сезон Левски остана на първото място с 54 точки след 18 победи и 2 загуби, на две точки пред отборът Марица, който също завърши с 18 победи и 2 загуби. Това означава, че в полуфиналните плейофи за титлата, които ще се изиграят след европейското първенство за девойки младша възраст, Левски ще играе с Казанлък Волей, а Марица - с ЦСКА.

*Статистика: Владимир Каракашков (скаутмен на Марица и volleyballbg.com)