Жани Желязков и Равена с драматична загуба в "Чалъндж къп"

Италианският волейболен отбор на КМК (Равена), където играе българския диагонал и бивш младежки национал Жани Желязков, допусна драматична загуба в третия по сила евротурнир "Чалъндж къп". Волейболистите на Равена отстъпиха като гости сръбския Цървена звезда (Белград) с 2:3 (18:25, 23:25, 25:22, 25:17, 15:17) в първи мач от 1/4-финалите на турнира.

Срещата-реванш е в сряда (11 март) от 21,30 часа българско време в Италия. Желязков и компания трябва да гонят победа с 3:0 или 3:1, за да се класират за полуфиналите, където ги очаква победителя от 1/4-финала между португалския Бенфика (Лисабон) и гръцкия Етникос (Александруполис). При успех с 3:2 гейма пък ще се играе т.нар. "златен" гейм.

Италианският тим бе близо до пълен обрат от 0:2 до 3:2, след като изравниха, но все пак в тайбрека и отстъпи след 15:17. Жани Желязков влизаше като резерва в първите два гейма, а в третата и четвъртата част бе титуляр. Българският диагонал завърши с 8 точки (3 блока, 1 ас и 27% ефективност в атака). Много силен мач за Равена направи словенският национал Клемен Чебул, който реализира 26 точки (2 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 13% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха. За тима на Цървена звезда Александър Гмитрович заби 23 точки (1 блок, 1 ас и 55% ефективност в атака), а Филип Стоилович (2 блока, 2 аса, 41% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане) и Лазар Копривица (1 блок, 61% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) добавиха по 20 точки за победата.