Казийски с 16 точки, Тренто с измъчено 3:2 над Кнак за Купата на CEV (ВИДЕО + СНИМКИ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) постигнаха много измъчена победа във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надделяха трудно у дома над белгийския Кнак (Рьозеларе) с 3:2 (25:22, 25:18, 19:25, 24:26, 15:11) в първи мач от т.нар. "Чалъндж" кръг, игран късно снощи пред около 1200 зрители в зала "Пала Тренто".

Срещата-реванш е в сряда (11 март) от 21,30 часа българско време в Белгия. При нова победа трентинци ще се класират за полуфиналите, където ще срещнат победителя от двойката между полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) и испанския КАИ (Теруел). От друга страна волейболистите на Кнак трябва да гонят задължителен успех с 3:0 или 3:1, за да продължат напред, а при 3:2 гейма в тяхна полза, ще се играе т.нар. "златен" гейм.

Радо Стойчев започна с една промяна в обичайната си стартова шестица, като на мястото на полския разпределител Лукаш Жигадло заложи на младия Симоне Джанели. Самият първи гейм на мача тръгна равностойно, като Тренто първо поведе с 3:1, после Кнак обърна до 4:3, след което последваха три равенства в резултата при 5:5, 7:7 и 10:10. Първото по-сериозно откъсване в резултата дойде при 13:11 за трентинци след ас на Филипо Ланца. Разликата продължи да расте до 16:12 след атака през центъра на аржентинския национал Себастиан Соле и блокада на Джанели и до 19:15 след нова успешна атака на Ланца. Преднината на домакините стана 23:18 след страхотна атака на Матей Казийски, след което спокойно взеха гейма след 25:22.

Реакцията на белгийците не закъсня, които се възползваха от грешките на трентинци в началото на втората част и поведоха с 5:2 и 7:5. Това накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут, след който Тренто обърна до 8:7 в своя полза след ас на Матей Казийски. Разликата леко нарасна при 13:11 след нова атака и ас на Филипо Ланца. Домакините запазиха предимството си до 16:14 благодарение на блокада на разпределителя Симоне Джанели. Постепенно преднината на Тренто нарасна до 19:16 след грешка на Петер Куулман от гостите и до 22:17 след успешни атаки на Казийски и Себастиан Соле. В крайна сметка момчетата на Радо Стойчев без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:18 след блок на диагонала Мартин Немец.

Третият гейм стартира изцяло под контрола на Казийски и компания, които постепенно поведоха с 4:1, 6:4 и 10:6. Гостите от Рьозеларе успяха да реагират и да намалят изоставането си до 12:11 благодарение на диагонала Хендрик Тюрлинкс. Все пак, втората техническа пауза дойде при 16:13 за Тренто след силни изяви на Мартин Немец. Постепенно волейболистите на Кнак изравниха при 17:17 и дори дръпнаха с 19:17 след атака на Тюрлинкс и ас на финландския разпределител Ееми Тервапорти. Въпреки двойната смяна, която направи Радо Стойчев, който пусна в игра полския плеймейкър Лукаш Жигадло и младия диагонал Габриеле Нели, белгийците продължиха да водят до 21:18. Разликата набъбна до 23:18, след което Кнак спечели гейма с убедителното 25:19 след блокада на Матайс Верханеман.

Трентинци започнаха много добре и в четвъртата част, като бързо дръпнаха с 8:5 след няколко добри атаки на Емануеле Бирарели и с 11:6 след блокади на Симоне Джанели и Себастиан Соле. Белгийският тим отново реагира и стопи разликата до 12:11 след силна игра на центъра Йопе Паулидес. Двата отбора продължиха напълно равностойно до 14:14, след което Кнак имаше леко предимство при 17:16. Равностойната игра продължи до 20:20, след което се стигна до 24:24. В крайна сметка белгийците измъкнаха трудно гейма с 26:24 след отлично отиграване при мрежата на разпределителя Ееми Тервапорти по ръцете на Матей Казийски, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм също тръгна равностойно до 5:5, след което трентинци дръпнаха с 10:6 благодарение на блокадата на Емануеле Бирарели и атаката на Матей Казийски. Разликата се запази до 13:10, след което Тренто спечели гейма с 15:11 след атака през центъра на Себастиан Соле, а с това и мача с 3:2.

Матей Казийски игра стабилно цял мач за Тренто и завърши с 16 точки (1 блок, 4 аса, 52% ефективност в атака, 57% позитивно и 39% перфектно посрещане), а словашкият диагонал Мартин Немец добави още 15 точки (1 блок и 54% ефективност в атака) за успеха. Над всички за трентинци, обаче, бе Филипо Ланца, който заби 22 точки (1 блок, 3 аса, 44% ефективност в атака, 62% позитивно и 40% перфектно посрещане) за победата. За тима на Кнак диагоналът и национал на Белгия Хендрик Тюрлинкс реализира 27 точки (4 блока и 52% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - КНАК (РЬОЗЕЛАРЕ, БЕЛГИЯ) 3:2 (25:22, 25:18, 19:25, 24:26, 15:11)
ТРЕНТО: Симоне Джанели 2, Мартин Немец 15, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 16, Филипо Ланца 22, Себастиан Соле 13, Емануеле Бирарели 9 - Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели, Лукаш Жигадло)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
КНАК: Ееми Тервапорти 6, Хендрик Тюрлинкс 27, Матайс Верханеман 17, Томас Русо 8, Йопе Паулидес 13, Петер Куулман 9 - Щайн Дейонкхеере-либеро (Щайн Д'Хулст, Рубен Ван Хиртум)
Старши-треньор: Емиле Русо.