Суарес отвори две рани на Ман Сити, Меси пропусна да обезсмисли реванша (видео+галерия)

Отборът на Барселона спечели с 2:1 гостуването си на Манчестър Сити в първи мач от 1/8-финалите на Шампионската лига, игран на "Етихад Стейдиъм". Луис Суарес се превърна в герой за каталунците с две попадения в 16-ата и 30-ата минута. Серхио Агуеро отбеляза в 69-ата, за да даде надежди на "гражданите". Лионел Меси пропусна дузпа в 93-ата минута и остави, макар и малко, въпросителни за реванша.

Мануел Пелегрини разположи състава си в 4-4-2 с Един Джеко и Серхио Агуеро в атака. Давид Силва и Самир Насри помагаха по двете крила, а в центъра на защитата се разчиташе на Венсан Компани и Мартин Демикелис. Луис Енрике заложи на звездната си атака: Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Иван Ракитич беше предпочетен пред ветерана Чави Ернандес, а Андрес Иниеста също намери място сред титулярите.

"Лос блаугранас", облечени днес в резервните си светли екипи, овладяха центъра на терена, извоювайки си без бой териториално надмощие. Във втората минута гостите от "Камп Ноу" създадоха първо остро положение с хубаво извеждащо подаване, след което Компани изби в корнер. В шестата минута Жерард Пике блокира шут на Един Джеко. В деветата англичаните имаха страхотна възможност от пряк свободен удар, тъй като Хавиер Масчерано препъна Кун Агуеро. Джеймс Милнър обаче стреля анемично в стената.

В 11-ата Неймар навлезе с прекрасен финт в наказателното поле и асистира на Ла Пулга, ала Демикелис се хвърли и блокира удара. Минута по-късно Суарес се възползва от грешен пас назад: първо центрирането, а после и изстрелът му не се получиха. В 16-ата уругваецът, който беше освиркван силно от английските привърженици през целия мач, откри резултата след груба грешка на Компани. Белгийският защитник остави "мъртва" топка зад гърба си и "деветката" на каталунците се разписа с кинжален диагонален изстрел от около шест метра - 0:1.

Сити реагира с малко по-високо от необходимото центриране на Самир Насри. В 21-ата Джеко скочи най-добре и насочи безопасно в аут. Тимът на Луис Енрике се измъкваше много добре от опитите на противника за преса и разиграваше с финес и техника, развивайки акциите си. В средата на терена явно личеше липсата на наказания Туре Яя. В 26-ата Неймар изведе Суарес сам срещу Джо Харт, като английският страж излезе и се справи с трудността.

В 30-ата отбраната на манчестърци отново беше матирана. Лионел Меси събра няколко футболисти пред дъгата и освободи Жорди Алба отляво. Каталунският бек центрира по земя, Суарес засече с шпагат и топката влезе след досег с втората греда за 0:2. Барселона продължи да създава положения срещу обезверените английски шампиони. В 32-ата Неймар прехвърли високомерно Харт и Компани застигна топката.

В 36-ата Неймар асистира на Лео, той си поведе дълга топка и беше изпреварен от вратаря. В 44-ата Даниел Алвеш получи щастлива възможност след рикошет, но нямаше късмет при хубавия си прехвърлящ удар и топката кацна на напречната греда. Чак в последните секунди на полувремето Сити отправи точен шут: Тер Стеген изби опита на Насри. Като цяло каталунците отчаяха своя съперник с два гола и много по-силна игра.

Второто полувреме започна с щурм на домакините. Едва 30-ина секунди след почивката Фернандо получи топка в краката си след корнер, но не се ориентира добре. В 48-ата минута Джеко насочи много опасно с глава след втори ъглов удар. В 49-ата Хавиер Масчерано легна жертвено при изстрел на Насри от 18-ия метър. В същата минута Джеко получи превъзходен шанс да отбележи, оставен сам на пет метра от голлинията. Босненският нападател не беше покрит при корнер, ала насочи много лесна топка в ръцете на германския вратар.

Натискът на британците продължи, а в 54-ата минута Серхио Агуеро стреля много технично от 20 метра и фалцовата топката премина много близо до гредата, излизайки в аут. В 57-ата Тер Стеген не беше затруднен след удар на Демикелис с глава. В 65-ата минута дойде и първият шанс за Барса през втората част. Меси овладя великолепно труден пас в наказателното поле, върна назад, а Суарес беше блокиран.

В 69-ата "гражданите" се върнаха в играта след попадение на Агуеро. Меси загуби от Гаел Клиши, топката беше подадена в наказателното поле, а бързите крака на Кун му позволиха първи да достигне до топката и да я прати в мрежата: 1:2 и съживени надежди. В 72-ата Бускетс загуби на границата на наказателното поле, а резервата Вилфред Бони стреля доста неточно.

В 73-ата съдията Феликс Брих показа втори жълт картон на Клиши, след като френският бранител фаулира в коляното Даниел Алвеш. В 77-ата Алба стигна до топката на аутлинията, намери Меси, но след удара топката рикошира и беше избита от Харт над гредата. В последната трета добавена минута на мача Меси беше повален от Сабалета и реферът посочи бялата точка. Вместо да реши спора с гол за 3:1 аржентинският майстор позволи Харт да избие удара му, а при добавката, плонжира с глава и стреля встрани.

Реваншът е след две седмици на "Камп Ноу".