България и Румъния не се победиха в дебюта на Петев (видео)

Националният отбор на България завърши 0:0 с Румъния в неофициалната контрола на стадион "Мердан Палас" в Анталия. Контролата със северните ни съседи бе и дебют за новия селекционер Ивайло Петев, който даде капитанската лента на Светослав Дяков.

Отборът на "лъвовете" беше по-активният тим в голяма част от мача и може да съжалява, че с малко повече късмет можеше да запише победа. Много експерименталният състав на Петев с доста дебютанти се представи на ниво и през цялото време се стараеше да пресира своя противник и да играе компактно. Добро впечатление с изявите си оставиха Станислав Манолев и Дяков, който ръководеше халфовата линия. Бившият играч на Динамо (Москва) пък бе най-опасният ни футболист, като често тормозеше противника с пробивите си.

В 10-ата минута Михаил Александров отправи опасен удар от 20 метра, но Лунг изби в корнер. В 21-ата минута Манолев бе близо до гол, след като спря центрирана от корнер топка и стреля от 11 метра в долния ляв ъгъл, но Лунг отново майсторски изби в ъглов удар.

Играчите на "трикольорите", които са с червени фланелки днес играят по-добре. След 30-ата минута играчите в жълто изнесоха играта, а в 43-ата минута Божидар Митрев спаси удар на Кешерю от фаул.

Петев направи три смени на почивката, като Балтанов, Венков и Макенджиев замениха Гаджев, Занев и Митрев.

Резервата Помба можеше да вкара с първото си докосване в 46-ата минута за Румъния, но от отлична позиция стреля над гредата.

Последваха отново по-добри минути за "лъвовете", като Манолев бе много активен отдясно. Веднъж Малинов бе изпреварен от защитник, след това Стефан Велев стреля лошо от отлична позиция в 64-ата минута.

В 72-ата минута Радослав Василев се пребори за една топка и излезе сам срещу вратаря, но стреля в далечния ъгъл покрай гредата в аут. Това бе най-чистото положение в мача. Десет минути преди края за игра с ръка на Стойчев играчите на Румъния искаха дузпа.

В 84-ата минута отлична атака отдясно на Манолев завърши без гол, а след това Макенджиев трябаше да избива удар на Бадеску.

180-секунди преди края Ради Василев не се възползва от грешка на Лунг. Макенджиев пък спаси родната врата в 90-ата минута след удар с глава румънски футболист. Веднага след това пък дебют направи и младия Кирил Десподов, който е 18 години.

Любопитен факт е, че северните ни съседи са съперникът, срещу който сме се изправяли най-много пъти във футболната ни история. От 43 мача вече имаме 13 победи, 9 равенства и 21 загуби. За последно двата отбора се бяха срещнали в евроквалификация в София през 2007 година и България спечели с 1:0.

РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Божидар Митрев (46-Благой Макенджиев), Венцислав Василев, Александър Александров, Борислав Стойчев, Петър Занев (46-Михаил Венков), Светослав Дяков (к), Владимир Гаджев (46-Лъчезар Балтанов), Станислав Манолев (90-Кирил Десподов), Кристиян Малинов (64-Стефан Велев), Михаил Александров, Исмаил Иса (70-Радослав Василев)
Резерви:  Страхил Попов, Радослав Терзиев, Илия Миланов, Даниел Генов
Старши треньор: И. Петев

РУМЪНИЯ: Силвиу Лунг, Кристиан Манеа, Паул Пап, Серджиу Мут, Стелиано Филип, Андрей Препелица, Михай Пинтили, Адриан Попа, Раул Русеску, Флорин Танасе, Клаудио Кешерю
Резерви: Kристиан Блаградеан, Андрей Димитра, Йонуц Неделчеару, Флорин Бежан, Богдан Ватажелю, Валентин Лазар, Пол Антон, Aлександру Крету, Константин Бадеску, Йон Хора, Михай Роман, Клаудио Помба

СЪДИЯ: Бартош Франковски (Полша)
СТАДИОН: комплекс "Мардан Палас", Анталия