Сладко отмъщение за Бердих след почти 9 години тормоз от Рафа

След 17 поредни загуби Томаш Бердих най-накрая счупи каръка срещу Рафаел Надал, като му зашлеви звучна плесница в четвъртфиналите на Откритото първенство по тенис на Австралия. Чехът надигра испанеца по изключително категоричен начин и го изхвърли от първия за годината турнир от Големия шлем след победа с 6:2, 6:0, 7:6(5).

Бердих бе като мълния на корта и не остави никакви шансове на Рафа в първите два сета. Той започна ударно с пробив за 3:1, а след това направи още един в 8-ия гейм, за да затвори тази част с 6:2 след 35 минути игра.

Във втория сет превъзходството на поставения под номер 7 в основната схема чех беше още по-осезаемо и той завъртя "геврек" на Надал, който не беше губил сет на нула в официален мач от ноември 2011 година.

В единствения равностоен сет се стигна до тайбрек, като преди него Надал спаси два мачбола, за да изравни за 6:6. В дългия гейм обаче Томаш Бердих си осигури нови два мачбола. Рафа отрази първия, но при втория чеха сервира мощно и този път наложи волята си, класирайки се за полуфиналите в Мелбърн.

Така Бердих записа първа победа над Надал от "Мастърс"-а в Мадрид през 2006 година и изравни най-доброто си постижение в надпреварата, след като и миналия сезон игра полуфинал на Australian Open. Сега са място на финала чехът ще спори с победителя от мача между екзекутора на Григор Димитров - Анди Мъри, и местния нов любимец Ник Кирьос.

За Надал пък това беше 10-ото му юбилейно участие в турнира, който спечели през 2009 година.