България на колене (видео+галерия)

Националният отбор на България си направи живота труден и вече класирането на европейското първенство във Франция изглежда все по-далеч. Тимът на Любослав Пенев изигра втори слаб мач и напълно заслужено записа второ поредно поражение в рамките на няколко дни. “Трикольорите” отстъпиха с 1:2 от Норвегия пред очите на президента на ФИФА Сеп Блатер в мач за историята.

Головете за скандинавците бяха дело на Тарик Елионуси в 13-ата минута и резервата Хавард Нилсен в 72-ата. Николай Бодуров изравни за нашите в 43-ата с глава. Това бе първата победа на “викингите” над България в официален мач след осем опита. Поражението бе първо в Осло за “лъвовете”, които до днес имаха три победи и едно равенство.

Детето-чудо на норвежкия футбол Мартин Йодегаард, който е едва на 15 години, пък дебютира в официален мач в 64-ата минута и донесе още повече радост и опитимизъм на прекия ни конкурент за третото място в групата. Място, което вече на три точки пред нас след първите три двубоя. Освен това изоставаме в директните двубои, а най-лошото е, че от началото на кампанията не показваме, че сме по-добри и заслужаваме да сме след първите три тима в групата.

Вратарят Николай Михайлов, Веселин Минев, Георги Илиев, Александър Тонев и Венцислав Христов започнаха вместо Владислав Стоянов, Йордан Минев, Петър Занев, Владимир Гаджев и Илиян Мицански. Станислав Манолев пък играе като десен краен защитник, както бе и в срещата с Азербайджан. Това обаче не даде никакъв резултат и “лъвовете” отново са на колене след слаба продукция.

България загуби от Норвегия в Осло Първото попадение за домакините дойде след грешка в защитата на "трикольорите". Първо Веселин Минев покри засадата, след което Апостол Попов не успя да догони Елионуси, който пък изпревари Николай Михайлов. Стражът тръгна да излиза, но сбърка и топката попадна в мрежата.

В 25-ата минута Михайлов спаси вратата си от втори гол след удар на Линес, като изби в ъглов удар. До този момент "трикольорите" нямаха идея как да се организират, като много често губеха топката в центъра и се стигаше до сериозна опасност пред вратата на България. Играта в защита на българите бе тотален хаос и се правеха елементарни грешки. Липсващата класа в атаката на Норвегия не доведе до други голови ситуации.

След най-добрата ни атака, Христов с глава бе близо до гол в 42-ата минута. Той засече центриране на Манолев с глава, но последва рикошет и топката излезе в ъглов удар. Именно след неговото центриране Бодуров от 11 метра с глава вкара красив гол за 1:1.

Второто полувреме започна по-добре на България, но грешките в защита продължаваха. В 55-ата минута Гълъбинов замени Христов. Кинг се контузи и бе заменен от Нилсен. В 60-ата минута Илиев от воле стреля хубаво, но топката мина встрани от гредата.

В 64-та минута Мартин Йодегаард записа името си в историята. 15-годишният талант дебютира с номер девет за Норвегия в официален мач.

България загуби от Норвегия в Осло Манолев се контузи и бе сменен принудително от Йордан Минев 69-ата минута. Веднага след това Нилсен отново даде преднина на Норвегия. Този път защитата се пропука отдясно, а резервата се ориентира по-добре след рикошет в играч на домакините и с левия крак от 11 метра вкара.

В края на мача напрежението си каза думата. При един опит да достигне една топка до тъчлинията Йохансен влезе в краката на Любо Пенев, който падна върху играча. Това доведе до разправия и двата тима се сбутаха, но до нещо сериозно не се стигна. До края на двубоя българите не успяха да организират нищо опасно пред вратата на домакините и логично си тръгват без точки от Осло.

България загуби от Норвегия в Осло Следващата квалификация е след месец в София срещу Малта най-вероятно без родна публика. България е на четвърто място с три точки, докато Италия и Хърватия имат по 9, а Норвегия е с шест. Неприятното е, че последните два тима имат и предимство срещу нас в преките двубои.

НОРВЕГИЯ – БЪЛГАРИЯ 2:1

1:0 Елионуси (13)
1:1 Бодуров (43)
2:1 Нилсен (72)