Миг невнимание коства на Русия ценни точки (видео)

Русия записа второ поредно равенство в евроквалификациите и изпусна лидерската позиция в група "G". Съставът на Фабио Капело се провали в домакинството си на Молдова и завърши 1:1. Артьом Дзюба откри от дузпа в 73-ата минута, но в ответната атака Александру Епуряну изравни с глава след центриране от корнер, като това беше единственото положение пред вратата на Игор Акинфеев за целия мач.

Спечелната точка е първа за Молдова от началото на борбата в групата, а руснаците имат 5 пункта и заемат второ мяст във временното класиране след тима на Австрия, който надви Черна гора с 1:0 и събра актив от 7 точки.

Капело не можеше да разчита на контузените Олег Шатов, Дмитрий Комбаров и Александър Кокорин. Вместо тях в титулярния състав се появиха Сергей Паршивлюк, Алексей Ионов и Денис Черишев, а в предни позиции си партнираха Александър Кержаков и Артьом Дзюба.

Гостите, повечето от които играят в руски клубове, действаха с петима защитници, а в атаката започна единствено Игор Пикушак.

След стратегическото равенство при гостуването на Швеция, "Сборная" очакваше сравнително лесна победа в първия си мач на новия "Откритие Арена", но коравите молдовци имаха други намерения. Още в началото те респектираха
съперника с няколко остри влизания и до почивката не допуснаха почти никакви сериозни опасности пред вратата на Илие Чебану. Организираната игра на гостите в защита обърка руснаците, които заложиха на многобройни центрирания
в наказателното поле, но там снажните Игор Армаш, Александру Епуряну и Юлиан Ерхан с лекота обираха високите топки.

Най-активен в състава на Русия беше крилото Денис Черишев. Футболистът на Севиля хвърли много сили по левия фланг, но често оставаше неразбран от съотборниците си. Черишев направи и един сериозен пропуск в 15-ата минута,
когато овладя топката в наказателното поле, но ударът му по диагонала излезе в аут. Преди това шанс да открие резултата имаше и Алан Дзагоев, но той също стреля встрани от очертанията на вратата.

Молдовците осъществиха няколко интересни контри и при една от тях бяха на път да смълчат трибуните, но Александър Гацкан от удобна позиция не можа да уцели добре топката и я прати в аут. В самия край на полувремето пък капитанът на Русия Василий Березуцкий скочи най-високо в наказателното поле след центриране на Дзагоев, но и неговият удар не попадна в целта.

След почивката натискът на домакините се усили. В 54-ата минута след разбъркване в наказателното поле пред Чебану топката се озова в краката на Денис Глушаков, но от точката на дузпата той стреля над вратата. Малко след
това Дзюба майсторски свали топката за Дзагоев, но той също шутира неточно. Самият Дзюба беше следващият, който се размина с гола. В 64-ата минута той засече добро центриране на Владимир Гранат, но топката отново не пожела да влезе във вратата на Молдова.

Дефанзивната игра на гостите им носеше успех, но в 72-ата минута Головатенко повали в наказателото поле мощния Дзюба и реферът Кристин Якобсон посочи бялата точка. Таранът на "Сборная" сам изпълни дузпата и откри резултата. Радостта на руснаците обаче продължи съвсем кратко. Веднага след подновяването на играта гостите спечелиха корнер, а след неговото изпълнение капитанът Александър Епуряну с глава израни - 1:1.

До края не се случи нищо интересно и публиката си тръгна разочарована от стадиона. Следващият мач на Русия е на 15 ноември като гост на Австрия.

РУСИЯ - МОЛДОВА 1:1 (0:0)
1:0 Дзюба (73) д.
1:1 Епуряну (74)