Хамилтън спечели първата в историята Гран при на Русия

Люис Хамилтън стана първият пилот, спечелил Гран при на Русия в историята на Формула 1. Пилотът на Мерцедес увеличи преднината си в класирането при пилотите със 17 точки пред единствения си конкурент и свой съотборник Нико Розберг. На последното трето стъпало на почетната стълбичка на пистата в Сочи се качи Валтери Ботас. Финландският пилот продължава с изключително силното си представяне от началото на годината и помага за връщането на легендарния британски отбор Уилямс в челото.

С двойната победа днес на руска земя отборът на Мерцедес спечели първата си световна титла при конструкторите в модерната Формула 1. Германският тим успя да постигне целта си три кръга преди финала на сезон 2014 само четири години след сформирането на заводския отбор.

Надпреварата на пистата, построена до брега на Черно море в олимпийското градче в Сочи, започна с по-добра реакция на Нико Розберг от втора позиция. Хамилтън опита да запази позицията си, но бе улеснен от Нико, който в амбицията си да го изпревари, изпусна точката на спиране. Той блокира тежко предните си гуми и, оставяйки две големи плоски петна, ги унищожи.

Състезанието за Гран при на Русия

По радиото Розберг съобщи, че са се появили големи вибрации в предницата и ще се наложи да мине през бокса за непредвидена смяна на комплект сликове. Така германецът се озова в дъното на колоната и състезанието в Сочи се превърна в кошмар за него.

Хамилтън бе оставен съвсем спокойно да води колоната и без никакви проблеми докара болида си до финала. Ненужната агресия на Розберг и непреценената атака след старта при спирането за първи завой отне шанса на Нико да се бори за победата и почти да елиминира преднината на съотборника си. Въпреки тежките обстоятелство, в които сам се постави, германецът показа мъжество и до финала успя да изпревари всички, освен съотборника си финиширайки на второ място.

Дженсън Бътън днес успя да напомни за себе си и бе близо до местата на подиума. Въпреки това британецът отново не успя да се качи на почетната стълбичка заради Ботас и остана четвърти. На пето място остана съотборникът на Бътън в Макларън Кевин Магнусен. Датчанинът обаче не може да е доволен, след като изостана от Дженсън с повече от 20 секунди.

За шестото място се пребори Фернандо Алонсо. Испанският пилот на Ферари, който напуска Скудерия в края на годината, успя да се защити от атаките на Даниел Рикардо до финала. Австралийският пилот на Ред Бул финишира седми, а осми пресече финала съотборникът му Себастиан Фетел. Четирикратният световен шампион е друг от лидерите, който напуска отбора си и от 2015 година ще защитава цветовете на Ферари.

Топ десет допълниха Кими Райконен за тима на Ферари и Серхио Перес от Форс Индия. Райконен отново не успя да вземе максимума от болида си и да поддържа темпото на Алонсо. За Кими остава да се надява след напускането на испанеца в Скудерия да направят за 2015 г. по-удобен за неговия стил болид и работата с бъдещия му съотборник и добър приятел Фетел да е по-продуктивна.