Борбена Пиронкова отпадна на 1/4-финалите в Линц

Първата ни ракета в женския тенис Цветана Пиронкова отпадна на 1/4-финалите на турнира в Линц (Австрия) с награден фонд 250 000 долара. 44-ата в световната ранглиста българка отстъпи с 4:6, 6:4, 4:6 пред 59-ата в класацията на WTA след много борба, като италианката днес спечели за първи път сет срещу Пиронкова в третия мач между двете.

Пиронкова спечели без проблеми първите си две подавания в мача и първа стигна до точка за пробив - при 2:2. Грешка от бекхенд на българката обаче улесни Кнап, която се пребори за гейма, в който сервираше и отново излезе напред в резултата при 3:2. В шестия гейм Пиронкова поведе с 40:0 на свой сервис, но Кнап стигна до равенство. Все пак, българката не даде брейкпойнт на италианската си съперничка и изравни - 3:3. В следващия си сервис-гейм Кнап поведе с 40:0, но се стигна до равенство, след което двойна грешка донесе брейкпойнт за Пиронкова. Малко след това българката си спечели нова точка за пробив, но с мощен сервис италианската тенисистка я отрази. Последав и трети брейкпойнт за 27-годишната пловдивчанка в този гейм и той бе реализиран след нова двойна грешка на Кнап. Още в следващото си подаване обаче Пиронкова се пропука и пробивът бе върнат веднага. В тези минути Кнап стоеше много по-добре на корта и след още един пробив в нейна полза сетът приключи - 6:4 за италианката.

Вторият сет започна оптимистично за Пиронкова, която реализира пробив още в първия гейм, но той бе върнат веднага и предимството на българката отново, както и в първата част, бързо-бързо бе заличено. В третия гейм Цвети имаше брейкпойнт след двойна грешка на италианката, но поредният сбъркан форхенд на Пиронкова не позволи на българката да пробие и Кнап удържа подаването си. При 3:3 чудесен минаващ удар донесе брейкпойнт на Цвети, но Кнап го отрази с великолепен сервис. Пиронкова си извоюва още една точка за пробив и след дълго разиграване Кнап бе тенисистката, която не издържа - пробив и аванс от 4:3 за Пиронкова. Точно както се получи и в първия сет. И пак подобно на първия сет, Кнап веднага спечели следващото подаване на българката, но различното сега бе, че Пиронкова реализира нов пробив и при 5:4 получи възможност да сервира за спечелване на втория сет. Превъзходен прехвърлящ удар донесе на Цвети сетбол при 40:15 в десетия гейм. Той не бе реализиран, но при втория Пиронкова спечели едно малко странно разиграване, в което и късметът бе на страната на българката и резултат бе изравнен - 1:1 сета.

При 1:1 в третия сет Пиронкова имаше 2 поредни точки за пробив при 15:40 в подаването на Кнап, но българката не успя да се възползва от открилия се шанс и италианката взе гейма. Нещата станаха още по-неприятни за Пиронкова, тъй като тя допусна пробив в следващия гейм и Кнап дръпна с 3:1 в резултата. Малко след това авансът на Кнап стана още по-сериозен - 4:1. В седмия гейм Пиронкова имаше шанс да върне пробива, но при 30:40 в подаването на Кнап топката бе отсъдена в аут след прехвърлящ удар на пловдивчанката. Решението на съдийката на стола бе спорно, но така или иначе това означаваше равенство, а след това Кнап взе гейма и поведе с 5:2. Пиронкова обаче не се предаде и върна пробива за 4:5. Десетият гейм се оказа последен в мача, въпреки че Пиронкова отрази 5 мачбола в него. При шестия удар на българката се спря в мрежата и това означаваше победа за Кнап.

За достигането си до 1/4-финалите Пиронкова ще вземе 60 точки за ранглистата и 4758 евро. Следващият турнир, в който ще участва пловдивчанката е "Купата на Кремъл" в Москва. Състезанието започва на 13 октомври.