Китай с шанс за полуфиналите след страхотен обрат срещу Доминикана

Женският национален волейболен отбор на Китай запази шансове за класиране на полуфиналите на световното първенство в Италия. Момичетата на легендарната треньорка Пън Лан направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (22:25, 23:25, 25:23, 25:23, 15:12) над Доминиканската република във втория си мач от Група "Н" от третата фаза на шампионата, игран снощи пред над 2000 зрители в зала "Медиоланум Форум" в Милано.

По този начин китайките имат 2 точки след 1 победа и 1 загуба, като трябва да изчакат изхода от последния мач в групата тази вечер между Доминиканската република и олимпийския шампион Бразилия, за да разберат дали ще се класират за полуфиналите. Сметките показват, че това може да стане единствено при 3:0 или 3:1 за "Селесао". При всякакъв друг резултат за финалната четворка ще се класират доминиканките за сметка на Китай. Мачът между Доминиканската република и Бразилия е тази вечер от 18,30 часа българско време.

Китайките поведоха с 4:1 в началото на първия гейм, но след няколко страхотни атаки на звездата на Доминиканската република Бетания Де Ла Крус и Касия Мамбру доминиканките обърнаха до 8:7 в своя полза. Последва жестока битка от страна и на двата тима, като капитанката на Китай Жуоци Хуей се опита да даде аванс на своите. Все пак "кралиците на Карибите", както наричат доминиканските волейболистки, продължиха да водят до 20:18. Треньорката на Китай Пън Лан взе тайм-аут, но въпреки това възпитаничките на бразилския наставник Маркос Квиек взеха първия гейм с 25:22. Доминиканките запазиха силната си инерция и в началото на втората част, като единствено Тин Жу се опита да им опонира. Китай се доближи максимално до Доминиканската република при 19:21, но вече беше твърде късно за обрат. Доминиканките успяха да затворят гейма в своя полза при 25:23 и поведоха с 2:0.

Повратният момент в срещата дойде в края на третия гейм. Волейболистките на Доминиканската република продължиха да доминират на игрището, но допуснаха грешки в решаващите моменти. Изключителната игра в защита на китайките пък се превърна в ключа за невероятното им завръщане. В крайна сметка Китай спечели гейма с минималното 25:23 и намали на 1:2. Разликата между двата тима беше още по-невидима в четвъртата част. Китай дръпна с 8:6 до първото техническо прекъсване, но благодарение на Бетания Де Ла Крус Доминиканската република обърна до 11:10 в своя полза. Последва нов обрат и 14:13 за китайките. Китайските волейболистки продължиха с отличната си игра в защита и посрещане и успяха да запазят преднината си до крайното 25:23, с което вкараха мача в тайбрек.

Доминиканската република поведе в петия решителен гейм с 5:4, но след няколко силни атаки на Тин Жу Китай дръпна с 8:6. Последва равенство при 9:9 след серия от атаки на Бетания Де Ла Крус. Двата тима продължиха да се борят за всяка точка, но в крайна сметка китайките стигнаха до крайния успех с 3:2 след 15:12.

Над всички за китайския тим бе Тин Жу с 25 точки (1 ас и 40% ефективност в атака), а Дзюндзин Ян (7 блока!!! и 50% ефективност в атака) и Жуоци Хуей (3 блока, 30% ефективност в атака и 68% перфектно посрещане) добавиха по 13 точки за победата. Звездата на доминиканките Бетания Де Ла Крус заби невероятните 39 точки!!! (2 аса, 46% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане), но и нейните усилия се оказаха недостатъчни за успеха.

КИТАЙ - ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 3:2 (22:25, 23:25, 25:23, 25:23, 15:12)
КИТАЙ: Тин Жу 25, Дзюндзин Ян 13, Цююе Уей 1, Чунлей Зън 12, Юнли Сю 6, Жуоци Хуей 13 - Дан На Шан-либеро (Фансю Ян 8, Хуеймин Уан, Дзинсъ Шън 2, Синюе Юан 7, Сяотун Лю)
Старши-треньор: Пън Лан
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА: Виктория Варгас 8, Мариане Ферсола 5, Дарленис Марте 3, Присила Ривера 22, Касия Мамбру 13, Бетания Де Ла Крус 39 - Бренда Кастийо-либеро (Ана Йоркира Бинет, Елизабет Мартинес 2, Паола Пеня)
Старши-треньор: Маркос Квиек.