Левски подчини третия в Сърбия за историческа победа (видео+галерия)

Левски подчини третия в крайното класиране на сръбското първенство - Мега Визура, надигравайки талантливия си съперник с 98:89 и постигайки историческа първа победа в Адриатическата лига. "Сините" са първият български отбор, който участва в регионалната надпревара, която е сред най-силните европейски клубни турнири.

В момента и двата тима са с еднакъв актив - 1 победа и 1 загуба. Столичани играха за първи път с жълти екипи, а гостите също бяха с нетрадиционна екипировка, в която преоблаваше розовото.

В неделя на възпитаниците на Тити Папазов им предстои гостуване на хърватския Задар.

Родните шампиони започнаха срещата ударно със серия от 12:2, а след шест минути игра разликата в тяхна полза достигна 10 точки - 16:6. Павлин Иванов се отличи с няколко отлични индивидуални акции, а след 10 минути Левски водеше с 25:15.
Левски - Мега Визура
Силната игра на "сините" продължи и през втората четвърт на двубоя и те поведоха с 40:26 след малко повече от 14 изиграни минути. Сърбите направиха опит да се върнат в мача и съкратиха изоставането си до 40:31 след пет безответни точки, но домакините завършиха полувремето добре и водеха с 57:38 на почивката.

През третата част гостите се събудиха и постепенно заличиха голяма част от пасива си, а минута преди края на тази четвърт се доближиха на седем точки - 72:65. Деян Карамфилов обаче вкара тройка със сирената, с която върна двуцифрената преднина на Левски - 75:65 след 30 минути.

Левски отдъхна в началото на четвъртата част и се откъсна напред с 16 точки - 83:67 след 34 изиграни минути. Столичани обаче бързо достигнаха лимита си от пет отборни нарушения, а освен това направиха някои грешки в нападение, от които гостите се възползваха и се доближиха на шест точки - 89:83 след серия от 16-6 и оставащи две минути и половина.

Хийт вкара за 91:83, но гостите върнаха три точки за 91:86 минута преди сирената. Играчите на Мега Визура направиха няколко последователни грешки в нападение, а Христо Захариев наниза решаваща тройка за 94:86, а в крайна сметка българите триумфираха с 98:89.
Брандън Хийт бе най-резултатен с 18 точки и 7 асистенции, но също така направи и цели 9 грешки. Христо Захариев добави 17 точки, а Павлин Иванов - 14.

За гостите от Мега Визура Александър Марелия реализира 19 точки, а Никола Йокич остана с 15.

Двата отбора направиха общо 40 грешки - 19 за Левски и 21 за Мега Визура. Сърбите имаха лек превес в борбата под коша - 34 срещу 30, а също така стреляха 36 наказателни удара, пропускайки 13 от тях. Левскарите реализира 10/13 опита от наказателнат линия, а също така успяха в 59% от стрелбите си от игра.