Отлична победа за Григор на старта в Шанхай (видео + галерия)

Българският №1 в мъжкия тенис Григор Димитров започна участието си на турнира от серията "Мастърс" в Шанхай с отлична победа. Поставеният под №10 в схемата Димитров надигра Денис Истомин (Узбекистан) с 6:3, 6:3 в мач от първия кръг на състезанието. Това бе първият двубой между двамата на ниво ATP. Българинът и Истомин се бяха срещали веднъж досега, като мачът не е в официалната статистика, тъй като не е от турнир от календара на ATP. През 2009 година Истомин побеждава българина с 3:6, 6:2, 7:6 (3) на състезание във Франция. Сега обаче по-голямата класа на Григор си каза думата.

Григор не даде шанс на Истомин

Григор бе неудържим в първите минути и мачът започна с пробив на нула в полза на българина. Димитров спечели първите 9 точки в мача, а след още един пробив авансът му в резултата бързо набъбна на 4:0. Истомин успя да прекъсне серията на Григор и намали изоставането си на 1:4. В шестия гейм Григор сбърка лесен смач при свой сервис и 30:30, с което даде точка за пробив на съперника си. Истомин я реализира, но Димитров на практика му подари пробива, тъй като направи двойна грешка. Представителят на Узбекистан взе следващия си гейм и сведе преднината на Григор до един пробив при 3:4. Хасковлията обаче запази спокойствие и охлади ентусиазма на Истомин с гейм на нула за 5:3. Григор си спечели 2 поредни сетбола при 15:40 в подаването на Истомин в деветия гейм и реализира още първия.

При 2:2 във втория сет имаше критичен момент за Григор при 15:40 в подаването на 23-годишния хасковлия. При първия брейкпойнт Истомин заложи на атаката и заби форхенда си по правата в мрежата. Вторият бе отразен от Григор с хубав сервис, а българинът спечели и следващите две точки и спаси подаването си - 3:2. Веднага след това Димитров проби, а при 5:2 вече бе само на гейм от победата. Истомин направи резултата 3:5 със своя сервис, но веднага след това Димитров сложи точка на спора и продължава напред в състезанието.

Във втория кръг българинът ще играе с победителя от двубоя между Жулиен Бенето (Франция) и участващия с "уайлд кард" китаец Зе Жан.

Григор записа 6 аса днес, но допусна и 4 двойни грешки в срещата, която продължи само 64 минути.

С преодоляването на първия кръг Димитров си заработи 45 точки за световната ранглиста и 27 435 долара.