България без шанс за Топ 6 след 1:3 от Германия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България останаха без шанс да се класират за финалната шестица на световното първенство в Полша. Възпитаниците на Пламен Константинов паднаха тежко от Германия с 1:3 (16:25, 15:25, 25:23, 17:25) във втория си мач от Група "F" от втората фаза на Мондиала, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Сподек Арена" в Катовице.
Германия сложи край на българските мечти на световното
По този начин българите останаха на 5-то място във временното класиране с 5 точки след 1 победа и 4 загуби, като вече нямат дори и теоретични шансове за класиране след първите три отбора в групата и съответно продължаване в следващата трета фаза на шампионата. От друга страна Германия е на заветното 3-то място в класирането с 12 точки след 4 победи и 1 загуби, като е на две точки пред 4-ия Канада и изостава на две точки от 2-ия - олимпийския шампион Русия. Утре е почивен ден на първенството, а в събота (13 септември) България играе с Куба, а Германия среща "Сборная". Двете срещи са от 21,25 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 5:5, след което германците успяха да дръпнат с 8:5 след атака и контра блок-аут на Денис Калиберда и аут на Цветан Соколов. Разликата леко нарасна до 13:8 след бомбен ас на Георг Гроцер и контра блок-аут на Себастиян Шварц. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, последваха два нови аса на Гроцер и контра през центъра на Маркус Бьоме и 16:8. Последваха атака на Цецо Соколов и контра на капитана Тодор Алексиев и 16:10. Българите намалиха изоставането си до 15:19 след контра блок-аут на Николай Пенчев, след което белгийският наставник на Германия Витал Хайнен поиска прекъсване. Това даде ефект и германските волейболисти си върнаха преднина при 22:14 след контра на Шварц и отлична блокада на Гроцер. След втория тайм-аут за Пламен Константинов, последва ас на влезлия като резерва Йохен Шьоопс. В крайна сметка Германия спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след нова атака през центъра на Бьоме.
И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което Германия отново поведе със 7:5 след контра през центъра на Макс Гюнтьор и блокада на Денис Калиберда. Последваха грешка на германския разпределител Лукаш Кампа и ас на българския плеймейкър Андрей Жеков и 7:7. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Бундестима след блок-аут на Георг Гроцер. Последваха контраатака-пайп и ас на Калиберда и 10:7. Разликата стана 13:9 след нов мощен ас на Гроцер и тайм-аут за Пламен Константинов. Независимо от това, резултатът стана 15:9 след поредна директна точка на Гроцер и неразбирателство в българския тим. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 след грешка от сервис на Цецо Соколов. Двата тима продължиха равностойно до 20:14, след което последваха поредна атака на Георг Гроцер и влезлия като резерва за германския отбор Дирк Вестфал и 22:14. Германия без проблеми затвори и този гейм в своя полза при 25:15 след контра през центъра на Маркус Бьоме и нов ас на Гроцер.
След 10-минутната пауза волейболистите на Германия продължиха със силната си игра в началото на третия гейм и поведоха с 3:1 след атака на Маркус Бьоме и пореден ас на Георг Гроцер. Последваха атака на Ники Пенчев, страхотен блок на Теодор Тодоров и две контри блок-аут на Данаил Милушев, който остана на полето на мястото на Цецо Соколов, след като влезе като резерва в края на втората част, и 5:3 за България. Германците веднага стигнаха до 5:5 след грешка от сервис на Андрей Жеков и бърката топка на Тодоров. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за момчетата на Витал Хайнен след две атаки през центъра на Макс Гюнтьор. България успя да изравни веднага при 8:8 след две атаки на Дани Милушев. Бундестимът отново поведе с 10:8 след грешка на българите и блок-аут на Денис Калиберда. Независимо от усилията на "лъвовете", германците запазиха преднината си до 16:14 след нова успешна атака на Калиберда. Постепенно "трикольорите" изравниха отново при 17:17 след атака и мощен ас на Тодор Скримов. Германия за пореден път дръпна в резултата при 20:18 след грешка от сервис на българите и 8-ия ас в мача на Георг Гроцер. Момчетата на Пламен Коннстантинов стигнаха до поредно равенство при 21:21 след атака на Дани Милушев и силен ас на Ники Пенчев. България дори стигне до геймбол при 24:23 след отлична блокада на Светослав Гоцев. Българските "лъвове" успя да го реализира след нова атака на Скримов - 25:23 и 1:2.
Четвъртата част също стартира добре за германците, които дръпнаха с 5:2 след блок-аут на Георг Гроцер и ас на Себастиян Шварц. Разликата леко нарасна до 8:4 след единична блокада на Макс Гюнтьор. Преднината на Германия стана 10:6 след атака в аут на Тодор Скримов. След това в игра се завърна Цецо Соколов, но като център на мястото на Слави Гоцев. Предимството на Бундестима пък стана 12:6 след силна контра на Гроцер и грешка при мрежата на българите. Постепенно "лъвовете" намалиха изоставането си до 11:14 след ас на Андрей Жеков и бъркана топка на германския разпределител Лукаш Кампа. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за германския тим след блок-аут на Денис Калиберда. Последва атака в аут на Скримов и 17:12. Резултатът в полза на Германия стана 19:13 след отлична блокада на Шварц, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, играта продължи точка за точка до 22:16, след което последва блокада на Кампа и пореден ас на Шварц и 24:16. В крайна сметка Германия спечели гейма с убедителното 25:17 след грешка от сервис на Андрей Жеков, а с това и мача с 3:1.
Най-резултатни за българския тим станаха влезлите като резерва Данаил Милушев (72% ефективност в атака) и Тодор Скримов (1 ас и 53% ефективност в атака) съответно с 13 и 11 точки. За германците Георг Гроцер заби 19 точки (8 аса!!!, 1 блок и 45% ефективност в атака), а Денис Калиберда добави 17 точки (1 блок, 1 ас, 94% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане) за победата.
ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:16, 25:15, 23:25, 25:17)

ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа 1, Георг Гроцер 19, Себастиян Шварц 10, Денис Калиберда 17, Маркус Бьоме 12, Макс Гюнтьор 5 - Фердинанд Тиле-либеро (Йохен Шьоопс 1, Дирк Вестфал 4, Тим Бросхог)
Старши-треньор: Витал Хайнен
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Цветан Соколов 6, Тодор Алексиев 6, Николай Пенчев 7, Теодор Тодоров 10, Светослав Гоцев 6 - Теодор Салпаров-либеро (Данаил Милушев 13, Тодор Скримов 11, Мирослав Градинаров, Мартин Божилов)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

Снимки: FIVB.ORG

ГАЛЕРИЯ от мача ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!