Хърватските звезди се измъчиха с 10 малтийци (видео)

Хърватия започна с очаквана победа кампанията си в квалификациите за Евро 2016. В среща от група "Н", в която е и България, отборът на Нико Ковач спечели с 2:0 у дома срещу аутсайдера Малта.  "Шахматистите" не впечатлиха с играта си и до почивката резултатът беше 0:0, макар че Стив Борг от гостите беше изгонен в 31-ата минута. През второто полувреме хърватите ввдигнаха оборотите и стигнаха до успеха с попадения на Лука Модрич и Андрей Крамарич.

Нико Ковач заложи на очакван състав, в който имаше само една изненада - включването като ляв бек на Хървойе Милич вместо Иван Стринич. На върха на атаката започна Марио Манджукич, а зад него действаха Лука Модрич и Ален Халилович. Останалите в халфовата линия бяха Иван Ракитич, Матео Ковачич и младата надежда на Динамо (Загреб) Марсело Брозович.

По-малко от 10 000 зрители дойдоха на "Максимир" да подкрепят домакините, а причината беше високата цена на билетите. Мачът започна с очакван натиск на хърватите, но първата опасност беше пред тяхната врата. Шембри напредна опасно и стреля, но Даниел Субашич внимаваше. В 14-ата минута Деян Ловрен стреля с глава след центриране от корнер, но не уцели вратата. Малко по-късно и Манджукич пропусна добро положение след пас на Иван Ракитич.

В 31-ата минута матийският защитник Борг удари Манджукич и беше изгонен от рефера Владислав Безбородов. До почивката гол на ракитич беше отменен заради засада, а на полувремето Нико Ковач извади от игра инертния Ковачич и пусна вместо него Никица Йелавич. Още при първата си атака за втората част домакините стигнаха до гол. Отбеляза го Лука Модрич, който не се беше разписвал за националния отбор цели три години. Халфът на Реал Мадрид простреля вратаря на Малта Андрю Хог с мощен удар от далечно разстояние и си направи чудесен подарък за 29-ия си рожден ден.

След гола домакините се успокоиха и головите положения пред вратата на малтийците следваха едно след друго. В 74-ата минута Крамарич уцели гредата, но не след дълго нападателят на Риека се реваншира и след пас на Йелавич оформи крайния резултат. В добавеното време хърватите можеха да вкарат и трети гол, но шут на Брозович срещна гредата.

ХЪРВАТИЯ - МАЛТА 2:0
1:0 Модрич (46)
2:0 Крамарич (81)