Холандия на Хидинк спука гуми на старта (видео)

Отборът на Чехия надви с 2:1 Холандия в мач от група "А" на европейските квалификации, игран на стадион "Летна" в Прага. Дочкал откри в 22-ата минута за домакините, но Де Врай изравни в 55-ата. В 90-ата чехите излъгаха своя съперник след точно насочване на Пилар.

"Лалетата" на новия селекционер Гуус Хидинк започнаха по-активно. Атаките им бяха постепенни и вещаеха опасност, макар да липсваха ударите. В 15-ата минута Робин ван Перси засече много технично с пета, но топката излезе в аут на половин метър от близката греда.

В 22-ата чехите успяха да реализират страхотен гол. Дочкал посрещна топката на 19-ия метър с удар от въздуха. Шутът беше много мощен, а топката се отби от дясната греда на статичния вратар, след което влетя в мрежата - 1:0.

До края на полувремето "оранжевите", облечени днес в тъмносини екипи, притисниха съперника. В 43-ата минута Мемфис Депай отправи силен и точен изстрел от 21 метра, но Петер Чех боксира. В добавеното време на полувремето холандците имаха най-чистото положение за първата част. Вайналдум проби отдясно, топката стигна до Лусиано Нарсинг, който сам срещу Чех не действа прецизно.

Гостите от Ниската земя се настаниха в половината на съперника с началото на второто полувреме, но чехите действаха коварно на контраатака. В 55-ата минута Стивън де Врай успя да изравни. Дейли Блинд центрира отляво, а колегата му засече с глава от седем метра - 1:1.

В следващата минута Лафата стреля опасно от дъгата, но Яспер Силесен действа стабилно. Тимът на Хидинк продължи да играе нападателно и да търси гола. В 79-ата минута Мемфис Дефай отправи топката с глава по диагонала, но Чех плонжира майсторски и улови. В 92-ата минута холандците получиха неочакван удар. Дарил Янмаат игра неоринетирано с глава и намери собствената греда, след което Вацлав Пилар добави на метър от опразнената врата за крайното 2:1.

Чехия - Холандия 2:1
1:0 Дочкал (21)
1:1 Де Врай (55)
2:1 Пилар (90)

Снимка: Getty Images/Guliver