Италия срази Норвегия в дебюта на Конте (видео)

Италия започна успешно квалификациите за Евро 2016. "Скуадра адзура" надигра с 2:0 като гост Норвегия в първи мач и за двата тима от квалификационна Група "H", в която е и България. Срещата в Осло бе официален дебют на Антонио Конте начело на четирикратните световни шампиони. Първия гол реализира нападателят на Сасуоло Симоне Дзадза (16), за когото днешният мач също бе официален дебют с фланелката на "адзурите". Автор на второто попадение бе бранителят Леонардо Бонучи (62).

Мачът започна отлично за италианците, които реализираха гол след само четвърт час игра. В 16-ата минута халф-бекът на Милан Матия Де Шилио намери с хубаво подаване дебютанта Симоне Дзадза, който навлезе в наказателното поле на скандинавците и стреля към вратата на Ориан Ниланд. Топката се отклони от крака на Хавард Нордвайт, заблуди стража на домакините и влетя в мрежата зад него.

Норвежците отговориха с опасна атака в 20-ата минута, при която Джошуа Кинг получи добър извеждащ пас в наказателното поле на "адзурите", но ъгълът бе малък и нападателят на Блекбърн Роувърс не успя да нанесе голов удар. В 27-ата минута имаше напрежение пред италианската врата, тъй като се получи опасно разбъркване след центриране от фаул, но все пак отбраната на "Скуадра адзура" се справи и не допусна да се стигне до изстрел към вратата на Джанлуиджи Буфон.

В 32-ата минута халфът на гостите Емануеле Джакерини отправи мощен шут от далечно разстояние към вратата на Норвегия, Ниланд изби и Чиро Имобиле имаше прекрасен шанс за добавка, но нападателят на Борусия (Дортмунд) не овладя добре топката и опасността за норвежците отмина. В последните секунди на първата част играчите на Конте пропуснаха отличен шанс да вкарат втори гол. Гостите организираха бърза атака, при която Де Шильо проби отляво и пусна топката към Емануеле Джакерини, но намиращият се в много удобна позиция полузащитник не успя да нанесе хубав удар. Джакерини имаше претенции за ъглов удар, но сръбският рефер Милорад Мажич отсъди аут и секунди след това даде сигнал за края на първото полувреме.

Началните минути на второто полувреме бяха спокойни, но в 62-ата минута италианците реализираха втори гол и на практика решиха мача в своя полза. Току-що влезлият на терена на мястото на Матео Дармиан Мануел Паскуал с първото си докосване в срещата сложи топката на главата на Леонардо Бонучи и централният защитник на Ювентус заби топката в мрежата зад Ниланд.

В 77-ата минута сантиметри не достигнаха на Дзадза да реализира още едно попадение. Нападателят получи извеждащ пас от Имобиле и се отскубна от защитата на Норвегия, но силният му изстрел срещна напречната греда, а при добавката футболист на Италия не успя да преодолее Ниланд. Четири минути след това Дзадза отново имаше великолепен шанс за гол, но го пропусна. Играчът на Сасуоло навлезе в наказателното поле, освободи се майсторски от норвежки бранител и се опита с технично копване да изпрати топката в мрежата, но тя бе избита от голлинията от защитник на домакините.

В минутите до края гостите не позволиха на съперника да застраши сериозно вратата им и започнаха квалификациите по един отличен начин. Неприятната новина за Италия е контузията, която получи Чиро Имобиле в края на срещата. Нападателят не успя да доиграе двубоя и бе изнесен от терена на носилка.

НОРВЕГИЯ - ИТАЛИЯ 0:2
0:1 Дзадза (16)
0:2 Бонуци (62)

НОРВЕГИЯ (4-5-1): Ниланд, Елабделауи, Нордвайт, Форен, Фло, Йохансен, Йенсен (70-Тетей), Шелбрайд (75-Педерсен), Дели, Кинг, Нилсен (50-Елионуси)

ИТАЛИЯ (3-5-2): Буфон, Ранокия, Бонучи, Астори, Дармиан (61-Паскуал), Флоренци (86-Поли), Де Роси, Джакерини, Де Шильо, Дзадза (83-Дестро), Имобиле

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Нордвайт, Форен (Норвегия); Флоренци, Астори (Италия)

СТАДИОН: "Улеваал", Осло

СЪДИЯ: Милорад Мажич (Сърбия)