Световният шампион потегли с трудна победа към Евро 2016 (видео)

Световният шампион Германия започна с трудна победа кампанията си за Евро 2016. Отборът на Йоахим Льов се наложи с 2:1 над Шотландия в Дортмунд, но успехът не дойде никак лесно. И двата гола за домакините отбеляза Томас Мюлер, а за шотландците се разписа Икачи Ания.

Германия игра под обичайното си ниво и демонстрира доста слабости в защита, от които гостите не се възползваха максимално.

Льов заложи в предни позиции на Марио Гьотце, а Марио Гомес остана на пейката след слабото си представяне в контролата с Аржентина. Марко Ройс, Андре Шюрле и Томас Мюлер атакуваха от втора позиция, а с по-дефанзивни функции бяха натоварени Тони Кроос и Кристофър Крамер, който все повече печели доверието на Льов с добрите си игри.

Наставникът на шотландците Гордън Страхан заложи на един нападател в лицето на Стивън Нейсмит, а Джеймс Морисън и Икечи Ания действаха по двата фланга.

Феновете на "Сигнал Идуна Парк" бяха подготвили прекрасна хореография, акцентът в която беше огромна златна звезда, символизираща спечелената през юли четвърта световна титла.

Както можеше да се очаква, срещата стартира с мощен натиск на Бундестима. Шотландците се прибраха в половината си и се опитваха да отбиват постоянните атаки на домакините. В 7-ата минута Томас Мюлер се озова сам срещу вратаря Дейвид Маршал, но ударът му с глава не попадна в целта. При следващата подобна ситуация обаче футболистът на Байерн (Мюнхен) не сбърка. Центрирането на десния бек Себастиан Руди намери Мюлер между двама
защитници на гостите и след малко щастлив изстрел топката се оплете в мрежата.

Германците продължиха да доминират и да търсят още попядения. В 27-ата минута Маршал отрази далечен удар на Ройс, а при добавката Шюрле беше разочарован от защитник на Шотландия, който с крак изби топката пред
голлинията. Крилото на Челси имаше още няколко добри възможности да се разпише до почивката, но ги пропиля. В 42-ата минута след негов пас Ройс отклони технично топката, но Дейвид Маршал внимаваше и със сетни сили изби.

В началото на второто полувреме Стивън Нейсмит се разходи между цялата защита на Германия, но ударът му мина встрани от вратата. Германците отговориха с удар от воле на Шюрле, при който топката мина високо над гредата. В 61-ата минута Ройс влезе на скорост в наказателното поле, но Дейвид Маршал скъси ъгъла и парира удара му.

Шотландците изненадващо изравниха в 66-ата минута след грешен пас на Гьотце и светкавина контра, при която Ания се озова сам срещу Нойер и технично прати топката покрай него - 1:1. Радостта на "гайдарите" трая едва 4 минути. След корнер и лошо подреждане на защитниците в синьо топката стигна до Мюлер, който я заби под гредата и отново изведе Германия напред.

В оставащите минути домакините заиграха по-концентрирано и не допуснаха нови опасности пред вратата на Мануел Нойер. В края Гьотце пропусна да направи резултата 3:1, а в добавеното време Ройс се контузи и беше принудително заменен.

Шотландците завършиха с човек по-малко, след като Чарли Мългрю получи два жълти картона в края на мача и беше изгонен. Секунди преди последния последния съдийски сигнал пък Мюлер можеше да оформи хеттрика си, но уцели гредата.

ГЕРМАНИЯ - ШОТЛАНДИЯ 2:1 (1:0)
1:0 Мюлер (18)