Канада измъкна чисто 3:0 от Китай и изпревари България

Волейболистите от националния отбор на Канада постигнаха трудна, но изключително важна победа над Китай с 3:0 (26:24, 27:25, 25:17) в мач от последния 5-ти кръг на Група "С" на световното първенство в Полша, който се игра пред близо 7000 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск.

Успехът бе 4-ти поред за "кленовите листа", с който възпитаниците на Глен Хоуг изпревариха България на 2-ото място с актив от 11 точки преди последната среща в групата по-късно тази вечер между българските "лъвове" и олимпийския шампион Русия. Китайците пък завършиха на 4-то място с 6 точки след 2 победи и 3 загуби, като и двата тима продължават в следващата фаза на Мондиала.

Китайските волейболисти започна по-добре срещата, като имаха даже и два геймбола при 24:22, но Канада съумя да обърне до 26:24 в своя полза. Във втората част Китай отново дръпна при 18:15, но последва серия от силни сервиси на Николас Хоуг, което помогна на "кленовите листа" да обърне до 20:18. Това като че ли пречупи китайците и момчетата на Глен Хоуг измъкнаха трудно гейма с 27:25. След 10-минутната пауза тимът на Китай не успя да покаже играта си и Канада спечели третия гейм с категоричното 25:17, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за канадския отбор бе Джон Перин, който заби 18 точки (2 аса, 2 блока и 61% ефективност в атака), а Далас Суниъс добави още 15 точки (2 аса, 1 блока и 71% ефективност в атака) за победата на Канада. За китайците Жянжун Цуй (3 аса, 61% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) и Жи Юан (4 аса, 1 блок и 41% ефективност в атака) реализираха съответно 17 и 16 точки.

КАНАДА - КИТАЙ 3:0 (26:24, 27:25, 25:17)
КАНАДА: Тайлър Сандърс 3, Джон Перин 18, Джъстин Дъф 7, Далас Суниъс 15, Адам Симак 5, Николас Хоуг 10 - Дейниъл Люис-либеро (Дъстин Шнайдър, Туунте Ван Ланквелт, Фредерик Уинтърс)
Старши-треньор: Глен Хоуг
КИТАЙ: Жи Юан 16, Чунлон Лян 4, Вейжун Жон 3, Жянжун Цуй 17, Шуай Жяо 1, Син Ген 5 - Ки Рен-либеро (Жичао Ку 2, Рунмин Ли, Даошуай Жи 3, Фанвей Кон-либеро)
Старши-треньор: Гуочен Сие.