Литва продължава напред след трудна победа над Нова Зеландия

Отборът на Литва си осигури място на 1/4-финалите на Световното първенство по баскетбол в Испания, след като се наложи изключително трудно над Нова Зеландия със 76:71.

Най-полезен за символичните гости в този двубой беше Йонас Валанчунас, който се отличи с „дабъл-дабъл” – 22 точки и 13 борби, а Матинас Поциус и Дариуш Лавринович добавиха съответно по 11 и 10 точки.

За Нова Зеландия с 26 точки приключи Кори Уебстър, а Айзък Фоту вкара 11 точки.

Литва започна по-уверено двубоя и поведе със 7:2, като европейците бяха подпомогнати от редица грешки на съперника. Новозеландците успяха да намалят пасива си до две точки, но след това последва нов спад в играта на „белите” и до края на първата четвърт литовците бяха пълни господари на терена, а след серия от 16:4, разликата в резултата скочи до 23:9.

През вторите десет минути басктбокистите на Нова Зеландия успяха да спрат устрема на съперника и дори намалиха леко изоставането си – 25:36, което принуди щабът на Литва да вземе прекъсване. След подновяването на играта играта вървеше кош за кош и разликата се запази, като почивката дойде при 36:26 в полза на литовците.

Тимът на Нова Зеландия започна по-концентрирано второто полувреме и след успешни атаки на Аберкромби и Пени символичните домакини намалиха пасива си до 34:40. В следващите минути нападението на Литва отново заработи и разликата пак скочи до 10-11 точки, но буквално в последите секунди на периода Убестър вкара кош и фал и отново върна тима си близо до съперника – 50:58.

Заключителните десет минути започнаха ударно за Нова Зеландия след тройка на Уебстър, а след няколко неуспешни атаки и към двата коша, Фоту и отново Уебстър нанизаха тройки и изведоха тима си напред – 59:58. Агресивната игра на „белите” доведе и до бързо натрупване на отборни нарушения, а литовците се възползваха максимално от това и четири минути преди края отново поведоха – 65:61 след успешна серия от фалове на Валанчунас. В оставащото време опитът на литовците си каза думата и в крайна сметка европейците се добраха до успеха със 76:71, с което си гарантираха и мястото на 1/4-финалите.