Словения продължава напред след трудна победа над Доминикана (видео+галерия)

Отборът на Словения се наложи над Доминиканската република със 71:61 в двубой от 1/8-финалите на Световното първенство в Испания и се класира за следващия етап на надпреварата, където ще се изправи срещу основният фаворит за титлата – САЩ.

Най-резултатен за победителите беше Зоран Драгич с 18 точки, брат му – Горан Драгич добави 12 точки, а Урош Слокар приключи с 9 точки.

Джеймс Фелдайн вкара 18 точки за доминиканците, а Джак Мартинес добави 12 точки.

Баскетболистите на Доминиканската република започнаха много агресивно срещата и успяха да поведат с 6:2 след три точки на Гарсия, но именно най-добрият баскетболист на символичните домакини увисна с два фала след само една минута игра. Всичко това наклони везните в полза на Словения и резултата бе обърнат след тройка на Балазич за 7:6, като до края на първата четвърт играта на двата отбора вървеше на приливи и отливи и след дест минути резултатът беше равен – 15:15.

През втората четвърт гонитбата между двата отбора продължи с пълна сила, като за момент Доминиканската република отново успя да дръпне със седем точки, но Слокар, Зупан и Драгич се развихриха и в рамките на точно пет минути успяха да обърнат развоя на мача изцяло в полза на Словения – 38:28.

В началото на второто полувреме Горан Драгич беше неудържим и след няколко отлични индивидуални акции, преднината на „зелените” вече беше 15 точки. Именно звездата на словенците увисна и с три лични нарушения и бе изваден от игра, което се отрази негативно на съотборниците му. В последните три минути на частта Фелдайн отново се разигра за Доминиканската република и успя да върне интригата в мача – 48:54.

Натискът на „белите” продължи с пълна сила и през последната четвърт и малко повече от пет минути преди последния съдийски сигнал символичните домакини вече изоставаха само с две точки -55:57 след тройка на Рамон. Все пак, до края на мача словенците демонстрираха по-висока класа и концентрация и се добраха отново до двуцифрен аванс, с което си гарантираха победата и класиране на 14-финалите на Световното първенство – 71:61.