"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Иран продължава напред след 3:1 над Белгия

Мъжкият национален волейболен отбор на Иран се класира за втората фаза на Мондиала в Полша, след като постигна 3-та си победа надделявайки над Белгия с 3:1 (25:23, 25:15, 21:25, 25:20) в мач от 4-ия кръг в Група "D", игран тази вечер пред близо 7500 зрители в зала "Краков Арена".

По този начин иранският тим е на 2-ро място във временното класиране с 8 точки след 3 победи и 1 загуба и със сигурност продължава в следващата фаза на шампионата. Белгийците пък са 5-ти с 4 точки след 1 победа и 3 загуби и с минимални шансове за продължаване напред. Утре (7 септември) в последните си мачове в групата Иран играе с Пуерто Рико, а Белгия с лидера Франция. Срещите са съответно от 17,30 часа и 14,00 часа българско време.

Белгийците започнаха по-уверено срещата и дръпнаха в първия гейм при 10:7. Иран успя да изравни при 13:13 и дори да поведе с 15:13. Белгия направи нов обрат за 19:17 в своя полза след грешно нареждане на иранския тим. Момчетата на Слободан Ковач отново изравниха при 22:22, а след измъкнаха и гейма с 25:23. Иранските волейболисти запазиха силната си игра и затвориха и втората част в своя полза с убедителното 25:15. След 10-минутната паузата Белгия стартира уверено, като този път спечели третия гейм с 25:21. Четвъртата част тръгна равностойно, но след 8:8 Иран дръпна първо с 16:13, а след това и с 19:14. "Персите" запазиха аванса си до крайното 25:20 и 3:1.

Най-резултатни за иранския тим станаха Фархад Гаеми (3 блока, 1 ас и 39% ефективност в атака) и Моджтаба Мирзаджанпур (1 ас, 48% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) с по 13 точки за победата. За отбора на Белгия Сам Деруу реализира 15 точки (1 блок и 38% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

БЕЛГИЯ - ИРАН 1:3 (23:25, 15:25, 25:21, 20:25)
БЕЛГИЯ: Брам Ван Ден Дриес 8, Сам Деруу 15, Франк Депестел 3, Пиетер Верхеес 10, Симон Ван Де Вуурде 8, Матийс Верханеман 6 - Берт Дерконинген-либеро (Пиетер Куулман, Герт Ван Вале 8, Гертжан Клаес 1, Матиас Валкиерс)
Старши-треньор: Доминик Бейенс
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 6, Фархад Гаеми 13, Мохамад Мусави 12, Адел Голами 2, Амир Гафур 11, Моджтаба Мирзаджанпур 13 - Фархад Зариф-либеро (Шахрам Махмуди 5, Мехди Махдави, Армин Ташакори 9, Милад Ебадипур 3)
Старши-треньор: Слободан Ковач.